«Sağlıklı, Mutlu ve Zinde Bir Hayat İçin
Haber Portalımızı Takip Edin...»

EN | DE

Timüs ve Anti-Aging

Timüs tedavisi etkili bir anti-aging yöntemi olabilir. Bu terapi, metabolizmanın tamamına etki ederek ve bağışıklık sistemini güçlendirerek vücudun yaşlılık belirtileriyle daha etkili mücadele etmesine yardımcı olabilir. 

Güçlü bir bağışıklık sistemi kişinin sadece fiziksel değil, aynı zamanda psikolojik durumunu da olumlu etkiler. Güçlü bir bağışıklık sistemi ve sağlıklı bir psikoloji, olası tüm şikayetlerin önlenmesinde ve giderilmesinde etkili olan en önemli faktörlerdir. Vücudun kendi kendini iyileştirmesini destekleyen timüs tedavisi, sadece hastalık semptomlarını gidermekle kalmaz, aynı zamanda bütün olarak sağlıklı olmasına yardımcı olur.   

Öncelikle şu soruyla başlayalım: Timüs nedir? 

Savunma sisteminin beyni ya da T-Lenfosit hücrelerinin merkezi olarak da anılan timüs bezi, vücudun antikor (çok hücreli hayvansal organizmaların bağışıklık sistemi tarafından kendi organizmalarına ait olmayan organik yapılara karşı geliştirilen glikoproteinin yapısındaki moleküllerdir) üretebilmesinde ve hücresel bağışıklığının güçlendirmesinde vazgeçilmez bir organdır. 

Salgıladığı hormonla büyümeden ve bağışıklıktan sorumlu olan bu organ, aynı zamanda vücudun herhangi bir hastalığa maruz kalması durumunda virüslerle mücadele edebilmesi için özel bir akyuvar türü olan lenfositleri üretir. 

Timüs, göğüs kemiğinin hemen arkasında yer alan bir içsalgı bezidir. Eskiden “gençlik organı”, günümüzde ise “vücudun savunma sisteminin, komuta merkezi” olarak anılan timüs bezi, insanlarda üç yaşına kadar gelişerek yaklaşık 37 grama ulaşır ve ergenlik dönemine kadar bu ağırlığını korumaya devam eder. Ergenlikle beraber giderek küçülmeye başlayan timüs bezi, 30’lu yaşlara gelindiğinde eski ağırlığın sadece dörtte biri oranında kalır. Bergamalı Hekim Galen, timüs bezinin izlediği bu küçülme sürecini daha M.S. 160 yılında tespit etmiştir. 

Stres nedeniyle de zayıf düşebilen timus bezi, yetişkinlerde sadece ufak parçalar halinde kalır.  

Günümüzde, bu bezin savunma mekanizmasının güçlendirilmesine ve aktif hale getirilmesine katkı sağladığına eminiz. 

Dahası timüs bezi güçlendirilebilir ve küçülme sürecinin önüne geçilebilir.  

Güçlendirilmiş bir timüs kişide stresin azalmasına ve yaşam sevincinin artmasına yardımcı olur. Timüs uyarıldığında daha fazla T-Hücresi salgılar.  

Peki T-Hücresi nedir? 

T-Lenfositler olarak da anılan T-Hücreleri akyuvar ailesine ait bir hücre grubu olup B-lenfositleriyle beraber vücudun bağışıklık sistemini oluşturur.  

“T” ve “B” harfleri vücutta bu hücrelerin oluştuğu bölgelere işaret eder; “B” harfi İngilizce’deki “Bone (Kemik)” kelimesinden gelir ve kemik iliğinde üretilen hücreleri temsil eder.  

T harfiyse öncelikle kemik iliğinde oluşan, sonrasındaysa timüse geçerek burada olgunlaşan T-Lenfosit hücreleri için kullanılır. 

Kendinizi yorgun ve halsiz mi hissediyorsunuz? İşte timüs bezinizi güçlendirmenin (ve anti-aging etkisi yaratmanın) yolları  

Yapmayı planladığınız işler olmasına rağmen kendinizi yorgun ve halsiz mi hissediyorsunuz? Enerji takviyesine ihtiyaç duyuyor ancak kahve gibi uyaran maddeler içeren ürünleri tüketmekten kaçınıyor musunuz? 

Bu durumda aşağıdaki tavsiyeleri dikkate alabilirsiniz: 

  • Daha sık gülün!
  • Yumruğunuzla ya da iki parmağınızla hafifçe timüsünüzün bulunduğu bölgeye vurun. Bu sayede timüs bezinizi uyarmış olursunuz. Her defasında yaklaşık 20 kez veya bir dakika boyunca uygulayabileceğiniz ve gün içerisinde tekrarlayabileceğiniz bu hareketin size iyi geldiğini ve stresinizi azaltmaya yardımcı olduğunu göreceksiniz. Belki de sürekli göğsüne vuran “King Kong” da gücünü ve enerjisini bu hareketten alıyordu.
  • Dilinizi üst dişlerinizin arkasından damağınıza değdirin ve burada yaklaşık 1 dakika boyunca tutun.  


Yine de bu tavsiyelerin kesin etkileriyle ilgili bilimsel kanıtların henüz mevcut olmadığını belirtmek isteriz!

Almanca'dan çeviri, Aralık 2016Cember-Online, 19.12.2018
Konuyla ilgili tüm soru veya önerileriniz için, bizimle temasa geçebilirsiniz: cember@cember-online.com


Cember Newsletter

Güncelleme ve bilgilendirmeleri düzenli olarak almak için, newsletterimize ücretsiz ve yükümlülüğü olmaksızın abone olabilirsiniz


        Kapat