«Sağlıklı, Mutlu ve Zinde Bir Hayat İçin
Haber Portalımızı Takip Edin...»

EN | DE

Limonun Sırrı

Pek çok profesyonel restoranda limon bütünüyle kullanılır, hiçbir parçası atılmaz.  

“Yıkanmış bir limonu, buzdolabınızın dondurucu bölmesine koyun. Limon donduğunda çıkarıp, tamamını (kabuğuyla birlikte) rendeleyin ve yiyeceklerinizin üzerine serpin (salataların, dondurmaların, çorbaların, kahvaltılık tahıl gevreklerinin, makarnaların, makarna soslarının, pilavların, suşilerin, balık yemeklerinin, viskinin üzerine ekin. Liste sonsuza dek uzayabilir) !” 

Limonu bütün kullanmanın en büyük faydası nedir? 

Limon kabuğu, limonun kendisinden 5 ila 10 kat daha fazla vitamin içerir. Dolayısıyla artık yeri çöp değil, tabağımız veya bardağımızın içi olmalıdır.  

Limon kabuğu vücuttaki toksik maddelerin atılmasına yardımcı olarak sağlığa katkıda bulunur.  

Anahtar: Turunçgillerdeki Flavonoid 

Flavonoid ağırlıklı olarak kabukta ve içteki beyaz zarda bulunur. Flavonoidler, antioksidan ve dolayısıyla kanser önleyici etkilere sahip olduğu söylenen ikincil bir bitki grubudur. 30’lu yıllardaki keşiflerinin ardından, Vitamin P olarak da adlandırılmışlardır. İşte tam olarak bu flavonoidler kanser önleyici etki gösterebilmektedir. Çünkü kanser olgusunun içine etkili bir şekilde nüfuz ederek engelleyebildikleri söylenmektedir.  

Limonun en şaşırtıcı faydaları: Limon (Citrus) mucizevi bir üründür 

Kemoterapiden 10.000 kat daha güçlüdür. Limon suyunun kanser önleyici avantajları olabilmektedir.  

Limonun kistler ve tümörler üzerinde yaratabileceği etki: 

  1. Limon kanserin çeşitli türlerine karşı etkili olabilen bir besindir. Hatta bütün kanser türlerine karşı etkili olduğunu söyleyenler vardır.
  2. Limon bakteriyel enfeksiyonlara ve mantarlara karşı mikrop önleyici bir spektrum olarak değerlendirilir, iç parazit ve bağırsak kurtlarına karşı etkili olabilir.  
  3. Limon yüksek tansiyonu düzenleyebilir.
  4. Limon bir antidepresan olup stres ve sinirsel bozukluklarla savaşabilir.  


Limonun Çeşitleri 

Limon ağacı, limon, citrus ve lime gibi çeşitleriyle tanınır. Bu meyvenin tadını farklı şekillerde çıkarabilirsiniz: Etli kısmını doğrudan yiyebilir, suyunu sıkabilirsiniz, içecek ve şerbetler hazırlayabilir, pastalarda kullanabilirsiniz vs.  

Kökeni 

Limon türleri, 1000 yıldan fazla bir süredir Akdeniz çevresinde bilinmekteydi. Orta çağdan beri mutfaklarda kullanılan bir besin olduğunu gösteren yemek tarifleri vardır. Limon ağacı, aynı anda üzerinde hem meyve hem de çiçek bulundurur. Avrupa’da limon üreticisi olan başlıca ülkeler İtalya, İspanya ve Portekiz’dir. 

Saklama Koşulları 

Limonlar sorunsuz bir şekilde haftalarca oda sıcaklığında, daha uzun süre saklanmak istenildiğinde de buzdolabında depolanabilir. Dilimlenmiş olanları da yine buzdolabına konularak muhafaza edilebilir.  

Almanca'dan çeviri, Ekim 2016Cember-Online, 23.04.2019
Konuyla ilgili tüm soru veya önerileriniz için, bizimle temasa geçebilirsiniz: cember@cember-online.com


Cember Newsletter

Güncelleme ve bilgilendirmeleri düzenli olarak almak için, newsletterimize ücretsiz ve yükümlülüğü olmaksızın abone olabilirsiniz


        Kapat