«Sağlıklı, Mutlu ve Zinde Bir Hayat İçin
Haber Portalımızı Takip Edin...»

EN | DE

Her Şey Bir Yumurtayla Başlar

Yıllarca sağlığına dikkat eden insanlara kolesterol oranı yüksek olduğu için yumurtadan uzak durmaları söylendi.  Ancak günümüzde yapılan araştırmalar yumurtanın sağlıklı bir yemek programına uygun olduğunu ve dahası tüm aile bireylerinin faydalanabileceği besin öğeleriyle dolu olduğunu göstermektedir. Yumurta, proteinin en yüksek düzeyde bulunduğu besin kaynaklarından biri olup, vücudun gelişimi ve onarımı için gereken tüm amino asitleri sağlamaktadır. Yağ oranı oldukça düşük (50 gr. yumurtada 5 gr.) olan yumurtanın bir başka faydası da iyi bir demir, folik asit, fosfor ve B12 kaynağı olmasıdır. Dolayısıyla yumurta, sağlıklı bir günlük yemek programının bir parçası olarak, vücuda yararlı besin sağlanmasında önemli bir rol oynayabilir.

Et, süt ürünleri, yumurta, tavuk ve deniz ürünleri gibi, tüm hayvansal yiyeceklerde doğal olarak besin kaynaklı kolesterol bulunmaktadır. Bitkisel yiyeceklerde kolesterol bulunmaz. Aşırı kilolu kişiler, diyabet hastaları ya da yüksek kolesterol düzeyine genetik yatkınlığı olanlar yiyeceklerde bulunan kolesterolün etkisine diğer insanlara göre daha duyarlı olabilirler. Yumurta ve kabuklu deniz ürünleri gibi yiyecekler üzerine yapılan çalışmalar, bu yiyeceklerin doğal olarak kolesterol zengini olmalarına rağmen, 'kötü' LDL kolesterolü üzerinde çok az etkileri olduğunu göstermiştir. Bunun sebebinin sahip oldukları düşük doymuş yağ oranı olduğu düşünülmektedir. Yakın zaman önce 100.000 fazla kişinin katıldığı bir araştırma, günde bir taneye kadar yumurta tüketiminin, sağlıklı yetişkinlerin kalp krizi riski üzerinde çok az bir etkisi olduğunu göstermiştir. Yumurta tüketimini bırakmak yerine doymuş yağ oranı yüksek besinlerin tüketimini sınırlamak kandaki kolesterol düzeyinin azaltılmasında en fazla fayda sağlayabilir. Kandaki kolesterolün kontrol altında tutulmasının en kolay yolu, doymuş yağ oranı yüksek olan besinlerin tüketiminin sınırlandırılmasıdır. Bunlar arasında; yağlı ve işlenmiş etleri, tam yağlı süt ürünlerini, paket servisi yiyecekleri ve yağ oranı yüksek işlenmiş atıştırmalıkları sayabiliriz. Ortalama bir yumurtanın sadece 1,5 gr. doymuş yağ içerdiği düşünülürse, kalp dostu bir günlük yemek programının parçası olmaması için hiç bir sebep bulunmamaktadır!

Yumurta kahvaltı, öğle yemeği ya da akşam yemeğinize protein takviyesi sağlar. Yumurta, kullanım alanı en geniş yiyeceklerden birisidir; kızartmalara, salatalara ve omletlere ekleyebilir ya da buharda pişirdiğiniz ve fırınladığınız sebzelerin üzerine dökebilirsiniz. Söz konusu yumurta olunca sizi sınırlayan tek şey hayal gücünüzdür. Yumurta, mevcut en ucuz protein kaynaklarından birisidir. Bu yüzden siz de yumurtayı günlük yemek programınızın bir parçası haline getirin!

Metin: Cohen's Weight Loss Clinic / Temmuz 2016Cember-Online, 20.07.2024
Konuyla ilgili tüm soru veya önerileriniz için, bizimle temasa geçebilirsiniz: cember@cember-online.com


Cember Newsletter

Güncelleme ve bilgilendirmeleri düzenli olarak almak için, newsletterimize ücretsiz ve yükümlülüğü olmaksızın abone olabilirsiniz


        Kapat