«Sağlıklı, Mutlu ve Zinde Bir Hayat İçin
Haber Portalımızı Takip Edin...»

EN | DE

Hamilelik ve Pilates Pilates Eğitmeni, Murat GÖZLEMECİ

Pilates, hamile olan veya olmayan kadınların ve erkeklerin yapabildiği çeşitli akıcı, dengeli hareketlerle düzgün nefes alıp vererek vücutta konsantrasyon, sıkılaşma, denge ve aynı zamanda rahatlama ve gevşeme sağlayan hareketler bütünüdür. Hamilelik döneminde yapılan pilates sayesinde, vücutta mutluluk hormonu olarak bilinen endorfin hormonu daha fazla salgılanır ve bu sayede insan vücudunda oluşabilecek psikolojik baskılarla bunalım hali minimum düzeye indirilmiş olur. Endorfin hormonunun artışına bağlı olarak anne adayları kendilerine daha çok güvenerek, daha güçlü hissederek doğuma girerler ve bu durum doğum sonrası psikolojilerine doğrudan etki eder. 

Hamilelik döneminin ilk aylarından itibaren yapılan pilates ya da düzenli egzersizler, anne adayının gebelik sürecini hem psikolojik hem de fiziksel olarak huzurlu ve mutlu geçirmesine yardımcı olur. Hamilelikte pilates yapmanın anne adayına en büyük faydası; beden kontrolünü yükseltip, doğuma sahip çıkmasını sağlamaktır. Buna ek olarak hamilelik döneminde düzenli yapılan egzersiz ya da pilates bebeğin kan dolaşımını olumlu yönde etkiler. 

“Hamile pilatesi” uygulayan gebelerin, denge konusunda daha başarılı olduğu görülmektedir. Özellikle normal doğum yapacak kadınlar için vücut dengelerini düzenli şekilde kontrol altında tutabilmek çok önemlidir. Düzenli şekilde pilates yapan anne adayları, doğum sırasında bebeği itme ve nefes kontrolü sürecinde, diğer kadınlara oranla daha avantajlıdırlar.  

Anne adayında fiziksel ağrılar olmaması için de pilates yapmak önemlidir.  Anne adayı pilates sayesinde ayakta daha rahat dengede durmayı öğrenmektedir. Anne adayının beden kontrolünü fark ederek güven duyması hamilelik sürecinde önemli bir adımdır. 

Pilates, hamilelik süresince yer çekimi sebebiyle bebeğin aşağı doğru kayarak pelvik bölgeye baskı uygulamasını engeller ve anne adayının rahat bir hamilelik geçirmesini sağlar. Bu durum, hem annenin hem de bebeğin rahat etmesine yardımcı olur. 

Pilates sırasında salgılanan hormonların bebeğe olumlu etkileri vardır. Her hamile kadının pilates   sırasında yapabileceği hareketler farklıdır. Normal şartlarda pilates yaparken dikkat edilecek hareketler hamilelik döneminde de geçerlidir. Hamilelik süresi boyunca yüzükoyun yapılan pilates hareketlerini değil, bunların yerine geliştirilen alternatif hareketleri yapabilirsiniz. Zira her vücudun hamileliği karşılama direnci farklıdır. Bu tarz durumlarda eğitmen, ilave malzemelerle aynı harekete denk gelecek farklı hareketler yaptırabilmelidir. Hamilelik döneminde anne adaylarının yaptığı pilates sırasında serotonin, endorfin gibi mutluluk hormonları salgılanır. Bu hormonların etkisi anne adayını olduğu kadar bebeği de olumlu yönde etkiler.

HAMİLELİKTE PİLATESE NE ZAMAN BAŞLAMALI

Hamilelikte pilatese doktorunuz izin verdiği sürece, gebeliğin 12. ve 16. haftası arasında başlanabilir, ortalama olarak haftada 2 veya 3 defa doğumunuza kadar güvenle devam edebilir, hamileliğinizi daha mutlu ve konforlu hale getirebilirsiniz.

HAMİLELİK DÖNEMİNDE KİMLERE PİLATES ÖNERİLMEZ

  • Erken doğum riski taşıyanlar,
  • Vajinal kanaması olanlar,
  • Erken memran rüptürü olanlar,
  • Hipertansiyon gibi tıbbi problemi olan gebelerin, doktorlarının görüşünü alması önerilir.


Balance Pilates, Nişantaşı /
Nisan 2016Cember-Online, 20.07.2024
Konuyla ilgili tüm soru veya önerileriniz için, bizimle temasa geçebilirsiniz: cember@cember-online.com


Cember Newsletter

Güncelleme ve bilgilendirmeleri düzenli olarak almak için, newsletterimize ücretsiz ve yükümlülüğü olmaksızın abone olabilirsiniz


        Kapat