«Sağlıklı, Mutlu ve Zinde Bir Hayat İçin
Haber Portalımızı Takip Edin...»

EN | DE

Mango Beni Canlandırıyor

Benzersiz aroması, kokusu, tadı ve sağlığa olan faydalarıyla mango Avustralya’nın en popüler mevsimlik meyvesidir. Her yıl, sekiz milyon tepsi mango tüketiyoruz! Peki bu mütevazı meyvenin hem tarihi hem de faydaları açısından zenginliklerle dolu olduğunu biliyor muydunuz? Mango, Güney Doğu Asya’dan çıkmış bir meyve olup en az 5000 yıldır hemen arka bahçemizde yetiştirilmektedir! Tüm dünyada mangonun birbirinden farklı 1000 çeşidi bulunur.

Mango sadece lezzetli değil aynı zamanda vitamin, mineral ve antioksidanlar açısından da zengin bir meyvedir. Ayrıca, papayada bulunan papaine benzer şekilde mideyi yatıştırıcı özelliği olan bir enzim içerir. Bu enzim sindirimi destekler, aynı zamanda rahat ve sakin hissedilmesine yardımcı olur. Mangoda ayrıca, düzenli bağırsak hareketleri sağlamaya yardımcı olabilecek miktarda lif bulunmaktadır. Ortalama büyüklükte bir mango, tüketilmesi tavsiye edilen günlük lif miktarının hemen hemen %40’ını karşılayabileceği gibi gün içerisinde kaybedilen potasyumun geri kazanılmasına da yardımcı olur. Mango, iyi bir potasyum kaynağı olmasının yanısıra beta karoten de içeren bir meyvedir. Beta karoten, vücudu hastalıklara karşı koruyan ve hücreler, dokular ve cildin gelişimi ve onarımına yardımcı olarak yaşlanma belirtileriyle savaşan güçlü bir anti oksidandır. Mango aynı zamanda çok iyi bir A ve C vitamini kaynağıdır. Vücudun iltihaplanmaya karşı korunmasında önemli bir antioksidan olan C vitamini kemik, kıkırdak, kas ve damarlara şeklini veren bir protein olan kolajenin üretiminde gereklidir. C vitamini ayrıca akciğerlerden vücuttaki tüm hücrelere oksijen taşımak için gerekli olan demirin emilimine de yardımcı olur.

Pek çok büyüklükte ve renkte mango bulunur. Mangonuzu seçerken kabuğu zarar görmemiş, çürük ya da kesik olmayanları tercih edin. Olgunlaşmamış mangolar birkaç günlüğüne oda sıcaklığında saklanabilir. Mangoları olgunlaştırmak için onları kâğıt poşetlerde saklayın. Olgunlaşmış olanlarıysa buzdolabında muhafaza edin, ancak en doğal tat ve lezzeti alabilmek için bu meyveyi yemeden önce mutlaka normal sıcaklığına getirin.

Tüm bu özelliklerinden faydalanmak için bir sonraki günlük meyve izninizi belirlerken mangoyu da listenize dahil edin. Mangoyu yaz salatalarınıza ekleyebilir, ‘mango sosu’ yapabilir, kahvaltıda yoğurdunuza katabilir ya da sadece atıştırmalık olarak tüketebilirsiniz. Bundan böyle mangonun sadece tadını çıkarmakla kalmayıp dişlerinizi bu sulu meyveye geçirirken sağlığınıza sunduğu faydaları da düşünerek kendinizi iyi hissedebilirsiniz!

Metin: Cohen's Weight Loss Clinic / Mart 2016Cember-Online, 20.07.2024
Konuyla ilgili tüm soru veya önerileriniz için, bizimle temasa geçebilirsiniz: cember@cember-online.com


Cember Newsletter

Güncelleme ve bilgilendirmeleri düzenli olarak almak için, newsletterimize ücretsiz ve yükümlülüğü olmaksızın abone olabilirsiniz


        Kapat