«Sağlıklı, Mutlu ve Zinde Bir Hayat İçin
Haber Portalımızı Takip Edin...»

EN | DE

Süper Meyve Kivi

Meyve satın alırken kivi ilk tercihlerinizden biri olmayabilir; ama olmalı! Kivi, ince kahverengi tüylerle kaplı bir kabuğu ve küçük siyah çekirdekleri olan, minik, yeşil bir meyvedir. Çekirdekleri ve kabuğu yenilebilir olmasına rağmen çoğu insan kabuğunun pütürlü dokusu nedeniyle kiviyi soyarak yer. Kivi, doğanın multivitaminidir, besleyici öğeler açısından zengin bir kaynaktır. En popüler 27 meyvenin tavsiye edilen dokuz temel besin öğesi olan protein, A vitamini, B1 vitamini, B2 vitamini, niyasin, folik asit, C vitamini, kalsiyum ve demiri sağlama özellikleri incelendiğinde kazanan meyve kivi olmuştur! Araştırma sonuçları, yeşil kivinin besin öğelerinin en yoğun bulunduğu meyve olduğunu bunu papaya, portakal ve mandalinanın takip ettiğini göstermiştir. 

Birçok meyve gibi kivi de potasyum minerali açısından zengindir. Vücutta düzgün sıvı dengesi ve hücre işlevi, normal kas kasılması ve olağan sinir tepkisi için potasyum şarttır. Bir bardak kivi meyvesi, tahmin edilen günlük minimum potasyum ihtiyacının yüzde 28’ini karşılar. Yine bir bardak kivi tavsiye edilen günlük bakır miktarının yüzde 26’sını ve tavsiye edilen günlük manganez miktarının yüzde 8’inden fazlasını sağlar. 

Bir bardak dilimlenmiş kivi bir bardak dilimlenmiş portakaldan daha fazla C vitamini içerir; öyle ki portakal dilimlerindeki C vitamini mikarı 98 mg iken, kivi dilimlerindeki miktar 167 mg’lik olup bu rakam tavsiye edilen günlük tüketimin neredeyse yüzde 200’ne eşittir. Vücudunuz, tüm bağ dokumuzda bulunan bir protein olan kolajeni üretebilmek için C vitaminine ihtiyaç duyar. C vitamini ayrıca beynin düzgün şekilde fonksiyon gösterebilmesi için gerekli olan nörotransmitterleri üretmenize yardımcı olur. Kivi meyvesi E ve K vitaminleri açısından da zengin olup, bir bardağı tavsiye edilen günlük E vitamini miktarının yüzde 18’ini, K vitamininin ise yüzde 60’ını karşılar. E vitamini bağışıklık sistemini destekler, K vitamini ise kanın düzgün bir şekilde pıhtılaşabilmesi için gereklidir. 

Oda sıcaklığında saklandığında sert kivi meyvesi birkaç gün ila bir hafta içerisinde olgunlaşır, ancak doğrudan güneş ışığı altında bekletilmemelidir. Elma, armut ya da muzla birlikte kâğıt bir poşete konduğunda daha hızlı olgunlaşabilir. Bir kivi meyvesi olgunlaştığında, diğer meyvelerden salınan gaza oldukça duyarlı olup, buzdolabında bile aşırı olgunlaşabildiğinden bunlardan uzakta saklanmalıdır. Uygun şekilde muhafaza edildiğinde, olgun bir kivi meyvesi yaklaşık bir ila iki haftaya kadar saklanabilir. 

Vitamin ve mineral takviyelerindeki seçenekler aldatıcı olabilir, çoğunlukla bu konudaki en iyi seçenekler öncelikle doğanın kendisinde saklıdır. Kivi meyvesi gibi besinler özel bitki ve fitokimyasal maddelerin yanı sıra besleyici maddelerle doludur. Doğal olarak oluşan bu antioksidanlar meyve içerisinde karmaşık şekillerde etkileşime girerler, oysa ki bir hap ya da besin takviyesi içerisinde bu tür etkileşimler elde edilemez. Aslına bakacak olursanız, kivi meyvesinde bilimin henüz isimlendirmediği birçok doğal madde bulunmaktadır; bu nedenle bunları kapsüllerde bulmanız mümkün değildir. Kısacası, her gün yeşil kivinin tadını çıkarmak size her ısırıkta fayda sağlar!

Metin: Cohen's Weight Loss Clinic / Şubat 2016Cember-Online, 20.07.2024
Konuyla ilgili tüm soru veya önerileriniz için, bizimle temasa geçebilirsiniz: cember@cember-online.com


Cember Newsletter

Güncelleme ve bilgilendirmeleri düzenli olarak almak için, newsletterimize ücretsiz ve yükümlülüğü olmaksızın abone olabilirsiniz


        Kapat