«Sağlıklı, Mutlu ve Zinde Bir Hayat İçin
Haber Portalımızı Takip Edin...»

EN | DE

Çok Fazla İşlenmiş Karbonhidrat Tüketimi Hakkında Şaşırtıcı Bilgiler

Son zamanlarda obezite çalışmalarında yapılan "atılımların" sık sık gazete manşetlerine taşınması ilginç bir durumdur. Araştırmalara göre kadınların yaklaşık %25'inde insülin intoleransı bulunuyor ve bu kadınlar daha düşük rafine karbonhidrat ve daha yüksek protein içeriğine sahip bir diyetten fayda görebilirler. Düşük yağ ve yüksek karbonhidrat içeren geleneksel diyet egzersiz içermeyen hayat tarzıyla birleştiğinde vücut için çok zararlı olabilir ve diğer sorunların yanı sıra insülin direncine ve tip 2 diyabete yol açabilir.

Dünyanın geri kalanı karbonhidratların, özellikle de rafine karbonhidratların günlük beslenme programımızın bir parçası olmasının gerekmediğini anlamaya başlasa da insülin direnci gelişme riskinin yaşla birlikte arttığı önemle vurgulanması gereken bir konudur. Yüksek stres düzeyleri ve yoğun tempo nedeniyle pek çok insan ekmek, makarna ve meşrubat gibi işlenmiş rafine karbonhidratları çok fazla tüketir.

Yaşam stratejisti Dr. Phil McGraw'un aşırı kilolu kişilere ne zaman aşırı yeme eğilimi gösterdiklerini sorduğu talk show programında ilginç bir bilgi daha elde edilmiştir. Öne çıkan yanıtlar şöyle olmuştur: "Geceleri, herkes uyurken".  "Stresli olduğum dönemlerde".  "Bir başarı elde ettiğimde ve kendimi ödüllendirebileceğimi düşündüğümde".

Dr. McGraw izleyicilere kendileri için riskli dönemleri belirlemelerini ve bu dönemlerde uygun şekilde davranmalarını önermiştir.

Bunun için aşağıdaki adımları uygulamamız gerekir:

  • Son derece kesin bir hedef belirlemeliyiz (ancak bu hedefi yalnızca yiyeceklerle sınırlamamalıyız!)
  • Mutfağı güvenli hale getirmek, çekmecelerdeki yiyecekleri kaldırmak ve gerçek anlamda gemileri yakmak için tüm genişleyebilen kıyafetleri atmak gibi çok kesin bir strateji uygulamalıyız
  • Adımlarımızı ölçebileceğimiz gerçekçi ve sağlıklı bir program uygulamalıyız
  • Ölçülebilir adımlar belirlemeliyiz

Tüm bunlar basit ama bir o kadar da etkilidir!

Metin: Cohen's Weight Loss Clinic / Şubat 2016Cember-Online, 20.07.2024
Konuyla ilgili tüm soru veya önerileriniz için, bizimle temasa geçebilirsiniz: cember@cember-online.com


Cember Newsletter

Güncelleme ve bilgilendirmeleri düzenli olarak almak için, newsletterimize ücretsiz ve yükümlülüğü olmaksızın abone olabilirsiniz


        Kapat