«Sağlıklı, Mutlu ve Zinde Bir Hayat İçin
Haber Portalımızı Takip Edin...»

EN | DE

Her Gün Bir Elma ...

"Her gün bir elma" şimdiye kadar verilmiş en iyi reçetelerden biridir. Polifenol, flavonoid ve C vitamini içeren elma güçlü bir antioksidan kaynağıdır ve bol miktarda lif ve potasyum içerir. Elmanın süper antioksidan kapasitesinin sırrı kabuğunda gizlidir. Sadece kabuğunda, meyvenin etli kısmından iki ila altı kat daha fazla antioksidan bulunur. Bu nedenle elmanın sunduğu sağlığa yönelik tüm faydalardan yararlanmak için kabuğunu da yemek büyük önem taşır.  Pek çok farklı elma türü bulunur ve bunların her birinin kendine özgü bir rengi vardır. Bitkisel gıda içeriği meyvede bulunan polifenollerin yoğunluğuna ve türüne göre değiştiğinden, meyvenin rengindeki bu farklılıkların yanı sıra kabuğunun kimyasal bileşiminde de farklılıklar bulunur. Tüm bu antioksidan ajanların dengesinin korunması için çeşitli elma türleri yemek önem taşır. 

Çok zengin bir antioksidan kaynağı olmanın yanı sıra elma yüksek lif içeriğine de sahiptir. Lif yönünden zengin diyetler kalp hastalığı riskinde azalmayla ilişkilendirilmiştir. Dolayısıyla her gün bir elma, hem siz hem de kalbiniz için harika bir atıştırmalık sağlar. Kalp sağlığıyla ilişkilendirilmesinin yanı sıra çok yüksek antioksidan içeriğine sahip olan elmanın akciğer kanserinin önlenmesi, akciğer fonksiyonunda iyileşme ve tip 2 diyabetin önlenme olasılığıyla bağlantılı olduğu da bulunmuştur. 

Elma mevsiminde yeni toplanan elmaları tercih edin. Mumlanmamış elmaları tercih edin. Elma buzdolabında uzun süre en iyi şekilde saklanır. Buzdolabında saklanmayan elma sadece 2-3 gün içinde yumuşayabilir. Elmayı soğutularak saklanan market ya da süpermarketler yerine, büyük olasılıkla bir gün önce toplandığını bildiğiniz semt pazarlarından satın alın. Elma sert ve lekesiz olmalıdır. Yaşadığınız yerdeki manavda ya da semt pazarında organik olarak yetiştirilen elma bulunuyorsa zirai ilaçlardan da kaçınmış olursunuz. Zirai ilaç kalıntılarını ve nakliye kaynaklı bakteriyel bulaşanları uzaklaştırmak için elmayı her zaman yemeden ya da kesmeden önce iyice yıkayın. 

Kısacası, evinize her gün bir elma girsin ... !

Metin: Cohen's Weight Loss Clinic / Şubat 2016Cember-Online, 20.07.2024
Konuyla ilgili tüm soru veya önerileriniz için, bizimle temasa geçebilirsiniz: cember@cember-online.com


Cember Newsletter

Güncelleme ve bilgilendirmeleri düzenli olarak almak için, newsletterimize ücretsiz ve yükümlülüğü olmaksızın abone olabilirsiniz


        Kapat