«Sağlıklı, Mutlu ve Zinde Bir Hayat İçin
Haber Portalımızı Takip Edin...»

EN | DE

Doğal Yoğurt

Yoğurt çoğu süpermarkette süt ürünleri reyonunda bulunur! Sade doğal yoğurt pastörize sütün mayalandırılmasıyla üretilir. Potasyum ve protein açısından zengindir, kemik gelişimini sağlayan kalsiyumu yüksek oranda içerir, sağlıklı kan dolaşımına yardımcı olan B vitaminlerini ve folik asidin yanı sıra bağırsak florasını oluşturan faydalı bakterileri de içerir.

Doğal yoğurt iyi bir protein kaynağıdır. Çoğunlukla yağ içeriği ne kadar azsa, protein içeriği o kadar yüksektir. Yağsız doğal yoğurt kase başına yaklaşık on üç gram, düşük yağlı yoğurt yaklaşık on iki gram, tam yağlı yoğurt hemen hemen sekiz gram protein içerir.

Doğal yoğurt mükemmel bir kalsiyum kaynağıdır. Bir kase sade, düşük yağlı yoğurt yaklaşık olarak 450 mg. kalsiyum içerir. Doğal yoğurttaki kalsiyumun bir kısmı, bazen yoğurdun katı kısmından ayrılan suyunda bulunur. Sade doğal yoğurdun içerdiği kalsiyumun tamamını alabilmek için sıvı ve katı kısımları birbirine karıştırmak gerekir.

Doğal yoğurt, iyi bir B vitamini, riboflavin, B12 ve pantotenik asit kaynağıdır ve tiyamin, B6 ve folik asit de içerir. B vitaminleri enerji metabolizmasında, cildin sağlıklı olmasında ve diğer organların işleyişinde temel rol oynar.

Sade doğal yoğurt ekşi kremanın yerini alabilir ve bazı yemekler için gereken zeytinyağı ya da tereyağının bir kısmını yoğurt karşılyabilir. Doğranmış meyveyle karıştırılmış sade doğal yoğurt, tatlı olarak da yenebilir. Yoğurdun içindeki çilekleri ve kremayı düşünün!

Kendi aromalı yoğurdunuzu yaratmak istiyorsanız, sevdiğiniz sade doğal yoğurdun içine çeşitli yiyecekleri ve aromayı karıştırın. İşte birkaç fikir:

  • Çilekli ve kremalı yoğurt yapmak için doğranmış çilekleri ve bir tutam vanilya özünü sade doğal yoğurda ekleyin.
  • Pina colada (süzme ananas) yoğurt yapmak için biraz sade doğal yoğurda biraz öğütülmüş ananas ve kıyılmış ya da dilimlenmiş hindistancevizi ekleyin.
  • Kapuçino yoğurt yapmak için biraz sade yoğurda az miktarda soğuk espresso ya da kahve ekleyin.
  • Portakallı yoğurt yapmak için biraz sade doğal yoğurda bir miktar doğranmış portakal dilimi ya da mandalina katın.

Yoğurdun sağlığa faydaları öylesine fazladır ki, sağlıklı beslenen birçok kişi yoğurt yemeyi alışkanlık haline getirmiştir. Siz de getirmelisiniz!

Metin: Cohen's Weight Loss Clinic / Ocak 2016Cember-Online, 20.07.2024
Konuyla ilgili tüm soru veya önerileriniz için, bizimle temasa geçebilirsiniz: cember@cember-online.com


Cember Newsletter

Güncelleme ve bilgilendirmeleri düzenli olarak almak için, newsletterimize ücretsiz ve yükümlülüğü olmaksızın abone olabilirsiniz


        Kapat