«Sağlıklı, Mutlu ve Zinde Bir Hayat İçin
Haber Portalımızı Takip Edin...»

EN | DE

Sağlığınızı Kerevizle Koruyun

Kereviz için sadece sıradan bir sebze diyemeyiz! Önce ilaç olarak, ardından yiyecek olarak kullanılmıştır. Kendi başına çiğ ya da pişmiş olarak yenebilir, salatalara, çorbalara, güveçlere, hızlı yapılan sotelere ya da diğer yemeklere eklenebilir. Kereviz her mevsimde bulunur ve yemek seçimlerinize kerevizi de dahil etmenizi gerektiren birçok faydası vardır. Araştırmalar kerevizin kan basıncını azaltan özelliklere sahip olabileceğini göstermiştir. Kereviz, atardamarların genişlemesini sağlayarak kan basıncını düzenleyen, bu damarların kaslarını rahatlatan ftalid adındaki etken bileşeni içerir. Ftalid, kan damarlarının büzülmesine neden olabilecek stres hormonlarını da azaltır.

Kerevizde doymuş yağ az, kolesterolse çok daha azdır. Aynı zamanda, iyi bir riboflavin, B6 vitamini, pantotenik asit, kalsiyum, magnezyum ve fosfor kaynağı ve mükemmel bir K ve A vitamini, folik asit, potasyum, besinsel lif ve C vitamini kaynağıdır. C vitamini bağışıklık sisteminin güçlenmesine yardımcı olur ve kış ayları boyunca soğuk algınlığı belirtilerini ya da bunların şiddetini azaltabilir.
Kereviz buzdolabında saklanmalıdır. Artan kerevizi streç filme sararak ya da hava sızdırmayan bir kaba koyarak saklayabilirsiniz. Çiğ olarak yenecek kerevizi çiğ et, tavuk ya da deniz ürünlerinden ve daha önce bunların kullanıldığı mutfak aletlerinden uzak tutun. Kerevizi taze yemeden ya da pişirmeden önce iyice yıkamalı ve temizlemelisiniz. Kerevizi yıkamak için, bir kereviz sapını desteden çekin ve kirleri çıkarmak üzere parmaklarınızla ya da bir sebze fırçasıyla ovarak soğuk suyun altında yıkayın. En alttaki geniş kısmı ve üst kısmı yapraklarla birlikte kesin. Üst kısmı kereviz çubuğu olarak salatada, güveçte veya çorbaya doğrayarak kullanabilirsiniz.

Metin: Cohen's Weight Loss Clinic / Ocak 2016Cember-Online, 20.07.2024
Konuyla ilgili tüm soru veya önerileriniz için, bizimle temasa geçebilirsiniz: cember@cember-online.com


Cember Newsletter

Güncelleme ve bilgilendirmeleri düzenli olarak almak için, newsletterimize ücretsiz ve yükümlülüğü olmaksızın abone olabilirsiniz


        Kapat