«Sağlıklı, Mutlu ve Zinde Bir Hayat İçin
Haber Portalımızı Takip Edin...»

EN | DE

Altın Kadar Değerli Bir Yağ: Zeytinyağı Dr. Şengül KOCAAĞAÇ

Zeytinyağı (olivae oleum-Olive oil); zeytin ağacının, doğrudan meyvesinden sıkılarak; hiçbir kimyasal işlem görmeden, katkı maddesi içermeden, doğal hali ile elde edilen, oda sıcaklığında sıvı olarak tüketilebilen yeşilimsi, sarımtırak renkte, sıvı bir yağdır. Zeytinyağı, doymamış yağ asitleri sınıfına girmektedir. Oda ısısında sıvı haldedir. Antioksidan içerir ve kolesterolü yükseltmez. Tekli doymamış yağ asitleri, en çok zeytinyağında (oleik asit) ve kolza tohumu yağında bulunur. Araştırmalar, tekli doymamış yağların, kolesterolün kontrol edilmesine yardımcı olduğunu göstermektedir.

Zeytinyağı Bileşenlerinin Sınıflandırılması

Zeytinyağı, yüksek oranda oleik asit içerir.

Oleik Asit: Tekli-doymamış yağ asitleri grubundan, Omega-9 grubu yağ asitlerinin öncüsüdür. Fakat temel yağ asidi değildir. Vücudumuz, sınırlı miktarda da olsa temel yağ asitlerini kendisi üretebilir. Oleik Asit, temel yağ asitlerinin emilimini arttırdığı gibi, hücre plazma zarının akışkan, yumuşak ve istikrarlı kalmasını da sağlar. Örneğin; balık yağının (omega-3) hücre zarından emilmesine yardım eder.

Oleik Asit, zeytinde, rafine edilmemiş ham zeytinyağında, avokado, badem, yer fıstığı, susam yağı, antep fıstığı, mahun cevizi, fındık, fındık yağı, kanola yağı ve keten tohumu yağında bulunmaktadır. Oleik Asit kalp krizi ve damar sertliği riskini düşürmeye ve kanserden korunmaya yardımcı olmaktadır.

Zeytinyağında bulunan tokoferol (E vitamini) yağı ise antioksidan özelliktedir, ciltteki nem kaybını engeller, cildi yumuşatır ve pürüzsüzleştirir.

Vitaminler

Bir çorba kaşığı zeytinyağında, 1,6 mgr veya 2,3 IU miktarında E vitamini bulunmaktadır. En zengin K vitamini kaynakları yeşil yapraklı sebzelerdir ama zeytinyağı gibi bitkisel yağlar da ikinci derecedeki önemli kaynaklardır.

Zeytinyağında aynı zamanda kalsiyumun tutulmasına yardımcı olan antioksidan A vitamini, D vitamini, az miktarda da fitoserol maddesi  bulunur. Ayrıca zeytinyağında bulunan kalsiyum, fosfor, potasyum, kükürt, magnezyum, demir, bakır ve mineraller kemik gelişimini sağlar.

Zeytinyağı ve Sağlık

Zeytinyağı kolesterol içermez. Kanda bulunan kolesterol seviyesini düşürür. Kötü huylu kolesterolü düşürürken iyi huylu kolesterole dokunmaz. Halbuki diğer bitkisel yemeklik sıvıyağlar kötü huylu kolesterolle birlikte iyi huylu kolesterolü de düşürür. Zeytinyağı kalp ve damar sağlığını korur, bağırsaklar tarafından en iyi emilen yağ olduğu için bağırsaklarda geçişi düzenleyici özelliğiyle kabızlığı önler. Oda sıcaklığında tüketildiğinde mide asiditesini azaltarak gastrit ve ülsere karşı korur. Antioksidan maddeler içerdiğinden dolayı diğer yağlara göre daha yüksek sıcaklığa dayanıklıdır bu yüzden kızartmalar için en ideal yağdır. Zeytinyağı hazmı en kolay yağdır. Kemik ve dişlerin gelişmesini, hücre ve dokuların yenilenmesini sağlar. Bebek bekleyen ve emziren anneler için iyi bir besin kaynağıdır. Unutkanlığı önler, yaşlılığı geciktirir.

Yaşamın ilk yıllarında beynin sağlıklı bir şekilde gelişebilmesi beslenme ile doğrudan bağlantılıdır. Çocuk beslenmesinde yağlar yaşamsal bir rol oynar. Günde birkaç damla zeytinyağı bebeğin gelişimine büyük katkı sağlar. Zeytinyağı bu açıdan da vazgeçilmez bir besindir. İçerdiği lineoleik asit yüzdesi nedeniyle anne sütüne benzeyen zeytinyağı, inek sütüne katıldığında anne sütüne yakın bir değer elde edilir. Normal kemik gelişimine katkıda bulunur, çocukları raşitizmden korur, bebeklerin poposundaki pişiğe ve başlarındaki konak problemlerine çok iyi gelir. Bebeğe zeytinyağı ile uygulanan masaj sağlıklı ve canlandırıcıdır.

Zeytinyağının içinde bulunan Oleiprine adlı madde sayesinde hücreler yenilenerek kansere karşı korunur. Bugün dünyanın en iyi kanser ilacı köpekbalığı kıkırdağıdır. Köpekbalığından çıkan SGUALENE adlı madde sızma zeytinyağında bol miktarda bulunur. Günde 100 cl. zeytinyağı tüketimiyle, köpekbalığı kıkırdağından elde edilebilecek oranda SGUALENE alınmış olur. Zeytinyağı kanser riskini yüzde 50’ye yakın azaltmaktadır.

Ocak 2016Cember-Online, 20.07.2024
Konuyla ilgili tüm soru veya önerileriniz için, bizimle temasa geçebilirsiniz: cember@cember-online.com


Cember Newsletter

Güncelleme ve bilgilendirmeleri düzenli olarak almak için, newsletterimize ücretsiz ve yükümlülüğü olmaksızın abone olabilirsiniz


        Kapat