«Sağlıklı, Mutlu ve Zinde Bir Hayat İçin
Haber Portalımızı Takip Edin...»

EN | DE

Varisler Dr. Zekeriya GÜR

Varis, vücutta dolaşıp görevini tamamlayan kirli kanı kalbe geri taşıyan toplardamarların görevini yeterli yapamamasından kaynaklanan fonksiyonel bir hastalık tablosudur.

Burada, kanın geri dönüşünde adeta bir vana görevi yapan kapakçıkların deformasyonu, damarların genişleyip kanın periferide birikmesi, damarların belirginleşmesi, kıvrımlı hale gelmesi ve rahatsızlık verecek derecede şişmesi söz konusudur.

Bu tablo, estetik bir sorun oluşturmanın yanı sıra, oluşan basınç nedeniyle ağrıya, konfor ve fonksiyon kaybına da neden olur.

Hazırlayıcı sebepler ve varis oluşumunu etkileyen faktörler:

  • Genetik yatkınlık
  • Cinsiyet (kadınlarda erkeklerden daha sık görülür)
  • Fazla kilo
  • Meslek ve çalışma şartları
  • Kalp damar hastalıkları
  • Karaciğer rahatsızlıkları 

Damar basıncının artması, kan akışkanlığının azalması ve yer çekimine karşı koymayı güçleştiren etkenler varislere zemin hazırlamaktadır. 

Kadınlarda daha fazla görülmesinin nedeni, doğumlar, kasıldıkça damarları ve kapakları bir pompa gibi destekleyerek toplardamarlardaki kanın kalbe dönüşünü destekleyen kas kitlesinin daha az olması, obezitenin erkelere oranla kadınlarda daha fazla görülmesidir.  

Yer çekimine daha çok maruz kalındığı için ayakta veya oturarak çalışılan mesleklerde (berber-kuaför-kasap vb.) veya çok sıcak ortamlarda çalışanlarda, damarlarda daha fazla genişleme olabileceği için, varislere daha sık rastlanır.  

Kalp-damar hastalıklarında, hipertansiyonda ve kalp yetmezliklerinde, yeterli kasılma ve negatif basınç sağlanamadığından varis riski artmaktadır. 

Karaciğer rahatsızlıkları da, ödem artışına ve damar kalitesinin bozulmasına neden olduğundan, varisleri artırmaktadır.  

Tedavi

Konservatif ve cerrahi tedavilerden bitkisel yöntemlere, lazer uygulamalarına kadar pek çok tedavi yöntemi vardır.

Doğru yaklaşım; tıbbın ”hastalık yok, hasta vardır” diyen değişmez kuralına göre tedavinin kişiye özel olması ve işin uzmanlarınca uygulanmasıdır.

Hepsinden önemlisi, hastalık oluşmadan tedbir almaktır

Bunun için önerimiz:

  1. Doğru bir sağlıklı beslenme
  2. Sağlıklı bir kilo ve yağ-kas-su yönünden dengeli bir vücut kompozisyonu
  3. Sağlık için sağlıklı spor
  4. Çalışma şartlarının düzenlenmesi 

Sürekli ayakta çalışanların, belli aralıklarla yerçekiminin etkisini azaltacak pozisyonlarda dinlenmesi, masa başında çalışanların ayaklarını yere paralel hale getirecek düzenlemeler yapması vb. Bu dört konunun dikkate alınması varisleri de, pek çok rahatsızlığın sebebi olan kalp-damar ve karaciğer rahatsızlıklarını da önlemeye yardımcı olur.

Nisan 2016Cember-Online, 20.07.2024
Konuyla ilgili tüm soru veya önerileriniz için, bizimle temasa geçebilirsiniz: cember@cember-online.com


Cember Newsletter

Güncelleme ve bilgilendirmeleri düzenli olarak almak için, newsletterimize ücretsiz ve yükümlülüğü olmaksızın abone olabilirsiniz


        Kapat