«Sağlıklı, Mutlu ve Zinde Bir Hayat İçin
Haber Portalımızı Takip Edin...»

EN | DE

An apple a day, keeps the doctor away. Her gün bir elma, Doktora muhtaç kalma! Dr. Halil İbrahim ERBIYIK

İnsan vücuduna sayılamayacak kadar faydası bulunan meyvelerin, beslenmemizdeki önemi oldukça büyüktür. İhtiyacımız olan birçok elementi meyvelerden alırız. Ayrıca lifli yiyeceklerden olan meyveler sindirime de yardımcı olur. Kuş, sincap gibi birçok canlı yaşamlarını meyveler sayesinde sürdürmektedir. Meyvelerin, kendilerini üreten ağaçlara da büyük faydaları vardır. Bütün bunların yanı sıra meyveler toprağı da zenginleştirir. Sadece meyvelerin etli kısımlarının değil, çekirdeklerinin de birçok canlı için faydalı olduğu tespit edilmiştir.

Elmaya gelince… Dünyamızda 5000'den fazla türü olan elmanın çekirdeğine, koskoca bir kimya fabrikasının 10 mikrona küçültülen şifresi yerleştirilmiştir. Elmanın içerdiği maddeleri eksiksiz olarak yapabilmesi için gerekli olan bu fabrika, olağanüstü bir ilhamla hareket etmektedir.

%85’i sudan, %12’si şekerden oluşan elma, ayrıca pektin, organik asitler, soda, fosfor, tanen ve A, B1, B2, C, E, PP vitaminleri içerir. Kemik iliğinin ve kanın temel maddesi olan 2 değerli demiri korumak için özel elma asidini ve bu içeriğin hassas mideleri rahatsız etmemesi için karbonat iyonlarını da bu zengin bileşime ekler.

Elmanın, kökleri vasıtası ile topraktan aldığı demir iyonunu indirgeyerek 2 değerli demir haline getirmesi, başlı başına bir mucizedir. Çünkü bu faaliyetin elmaya en küçük bir faydası bile yoktur. Üstelik 3 değerli demiri 2 değerli demir haline indirgemek, fevkalade zor bir kimyasal işlemdir. Bir elmada bulunan iki değerli demir, milimi milimine bir insanın günlük demir ihtiyacı kadardır.

Her bir elma türünün renkleri gibi, kokuları da farklıdır. Elmanın dışındaki kabuk, çürümesini engelleyen bir ambalajdır. Kokuları da ambalajının içinde saklıdır. Ambalajı açıldığında, elma bir süre sonra kararmaya ve bozulmaya başlar.

Elma, içerdiği organik asitler, soda ve fosforun yardımıyla beyni, karaciğeri ve mideyi çok olumlu etkiler. Çiğ elma kabuğunun yenmesi vücuttaki ürik asidi azaltabilir. Ayrıca elmanın kabızlığı önleyici etkisi de inanılmazdır.

Gut, hemoroit, böbrek ve mesane hastalıklarında, düzenli olarak günde bir elma yemenin çok yararlı sonuçları olmaktadır. Aynı şekilde, deri döküntülerinde, egzamada, karaciğer hastalıklarında, damar sertliğinde ve romatizmal hastalıklarda elmanın çok olumlu etkisi vardır.

Elma antioksidan olduğu gibi, antibiyotik benzeri etki de gösterir. Soğuk algınlığına, öksürüğe, ses kısıklığına, yüksek ateşe ve iltihaplı hastalıklara karşı oldukça etkilidir. Ayrıca yatıştırıcı ve ateş düşürücüdür. Elma suyu ise sindirim sistemini uyarır ve mide mukozasını güçlendirir.

Kısacası, sağlıklı yaşamaya önem veren bir kişinin, yanında her zaman bir elma bulundurması gerekir ...

Ocak 2016Cember-Online, 20.07.2024
Konuyla ilgili tüm soru veya önerileriniz için, bizimle temasa geçebilirsiniz: cember@cember-online.com


Cember Newsletter

Güncelleme ve bilgilendirmeleri düzenli olarak almak için, newsletterimize ücretsiz ve yükümlülüğü olmaksızın abone olabilirsiniz


        Kapat