«Sağlıklı, Mutlu ve Zinde Bir Hayat İçin
Haber Portalımızı Takip Edin...»

EN | DE

Egzersiz ve Beslenme Dr. Zekeriya GÜR

Tüm canlıların doğal ömürleri kendi genetik yapı ve maruz kaldıkları dış etkenlerle belirlenmektedir. İnsan da, en gelişmiş canlı olmasına rağmen bu kuralın kapsamı dışında değildir. Hatta bütün canlıların hayat ve çevre şartlarını olumlu-olumsuz en çok etkileyen varlık olduğu gibi, aynı zamanda kendisi de pek çok yönden bundan etkilenmekte, bu da insanın yaşam kalitesine ve süresine doğrudan etki etmektedir.

Yaşam kalitesinin genel ifadesi olarak "sağlıklı yaşam" kavramını kullanmaktayız. Sağlıklı yaşamın ana etkenlerinden biri sağlıklı beslenme, diğeri de hayatın vazgeçilmezi olan egzersizdir. İnsan vücudu hareket için yaratılmıştır. Monoton, hareketsiz bir hayat tarzı, insanı yıpranma ve yaşlanmaya götüren bir süreçtir.

Zaman denilen bu akıntıya karşı durulamasa da, en azından sürüklenmeden doğal seyrinde akıp gitmek, dengeli bir beslenmenin yanında dengeli egzersizle mümkündür.

Egzersizde amaç; en azından günlük yaşam aktivitelerini kimseye muhtaç olmadan ömrünün sonuna kadar sürdürebilmek için gerekli vücut hareketliliğini sağlamaktır. Kısacası, temel amaç mesleki-sosyal faaliyetleri, her yaşa uygun zevkleri, hobileri ve hareketliliği sürdürebilmek olmalıdır.

Bütün bunlar için en azından:

  1. Range Of Motion (Eklem Hareket Açıklığı)nı koruyacak egzersiz faaliyetleri
  2. Vücut ağırlığını taşıyacak kemik ve kas yapısını koruyucu, güçlendirici, esnekliği ve hareketliliği sağlayacak egzersiz faaliyetleri
  3. Eğer varsa bel fıtığı, boyun fıtığı veya dejeneratif osteoartrit gibi rahatsızlıklar için tedavi egzersizleri, sağlıklı bir yaşamın olmazsa olmazları olarak kabul edilmektedir.  

Kişisel zevk ve ilgi alanlarına göre sportif faaliyetler hayata çeşni katan güzelliklerdir. Sedanter hayat dediğimiz, günümüz insanının doğal hayat seyri, bırakın bunları sağlayacak faaliyetleri, günlük hayat fonksiyonlarını kısıtlayacak bel-boyun fıtıkları, eklem-bağ zedelenmelerine sebep olacak hareket ve çalışma şekillerinden ibarettir ki, nezle-grip gibi geçici rahatsızlıklardan sonra dünyada en çok iş gücü kaybına sebep olan rahatsızlık bel ağrılarıdır.

Bu yüzden eklem hareket açıklığımızı, omurga esnekliğimizi, kemik ve kas gücümüzü korumak için düzenli egzersiz yapmalı, hayatımıza hareket katmalıyız.

Bunu da pratik bir şekilde, haftada bir kaç gün özel olarak yapabileceğimiz yürüyüş, yüzme vb. aerobik sporların yanı sıra, arabamızı uzak otoparklara park edip yürümek, toplu taşımada varacağımız yerden 1-2 durak erken inmek, 1-2 durak sonra binmek, asansör kullanmamak gibi değişikliklerle, spora ekstra zaman ayırmadan da sağlayabiliriz.

Spor; şekerden tansiyona, stresten depresyona kadar pek çok rahatsızlıktan korurken, aynı zamanda tedaviye destek olduğu için de sağlıklı yaşamın vazgeçilmezidir.

Ama insan bedeni spor esnasında kurtulmak istediğimiz yağları değil, büyük oranda karbonhidratları yakarak enerjisini karşıladığı için kilo vermede, yeterli ve doğru bir çözüm değildir.

Sağlıklı yaşam; ancak sağlıklı beslenme ve sağlık için egzersizle sağlanır ve sürdürülebilir!

Ocak 2016Cember-Online, 20.07.2024
Konuyla ilgili tüm soru veya önerileriniz için, bizimle temasa geçebilirsiniz: cember@cember-online.com


Cember Newsletter

Güncelleme ve bilgilendirmeleri düzenli olarak almak için, newsletterimize ücretsiz ve yükümlülüğü olmaksızın abone olabilirsiniz


        Kapat