«Sağlıklı, Mutlu ve Zinde Bir Hayat İçin
Haber Portalımızı Takip Edin...»

EN | DE

Uyurken Kilo Verin

Çoğumuz gecemizi gündüzümüze katarız. Çocukları okula hazırlamak ya da mahallede yürüyüş yapmak için erken kalkarız; sonra televizyon seyretmek ya da işle ilgili bir projeyi bitirmek için geç vakte kadar uyanık kalırız. Uykunun ikinci plana atılması, kilo verme açısından oldukça olumsuzdur. Yetersiz uyku, vücudumuzun kiloyla ilgili hormonları işleme ve denetleme yeteneğini sekteye uğratır. Bu, hücreleri fazla yağı depolamak üzere cesaretlendiren bir dengesizliğe neden olur ve vücudun yağ yakma yeteneğini azaltır. 

Yetersiz uyku, tokken bile açlık hissetmemize neden olabilir. İyi bir gece uykusundan sonra, vücudumuz iştahımızı düzenleyen leptin hormonu üretir. Eğer yeterli leptinimiz varsa, yemekten sonra kendimizi doymuş hissederiz. Yeterli uykuyla vücudumuz, iştahı artıran girelin hormonunu da düzenler. Uykuyu yeterince almamak vücudumuzda daha az leptin, daha çok girelin olacağı anlamına gelir, bu yüzden yemek yedikten sonra kendimizi daha az doymuş hissederiz ve hem daha sık, hem de fazla miktarda yiyecek yemek isteriz. 

Uykumuzun kalitesi; yani yeterince “derin uyku”da kalmak, uykunun toplam süresi kadar önemlidir. Bunun nedeni, Büyüme Hormonu’nun gece REM (derin) uyku döngüsü sırasında salgılanmasıdır. Kaliteli bir uyku için bazı ipuçları:

  • Beslenme programınızı % 100 uygulayın ve yatağa açlık hissiyle girmeyin.
  • Akşam yemeğini kesinlikle yatağa girmeden en az iki saat önce yiyin.
  • Düzenli olarak egzersiz yapıyorsanız, egzersizi kesinlikle uykudan en az üç saat önce yapın.   
  • Akşamüstü ve akşam kafein ve nikotinden kaçının.
  • Gece uyuma sorununuz varsa, gündüz şekerleme yapmayın.
  • Ilık duş yapmak ya da birkaç dakika okumak gibi rahatlatıcı bir uyku öncesi alışkanlık geliştirin.
  • Uyuduğunuz ortamı hoş bir hale getirin. Bu ortam karanlık ve sessiz olmalıdır.
  • Eğer uyuyamıyorsanız, endişe içinde yatakta yatmayın. Başka bir odaya gidin ve uykunuzun geldiğini hissedene kadar, sizi rahatlatan bir uğraşla meşgul olun.
  • Düzenli bir uyku saati belirleyin.

Böylece enerjinizin artmasını sağlayabilir, kilo vermeye devam edebilirsiniz!

Metin: Cohen's Weight Loss Clinic / Ocak 2016Cember-Online, 20.07.2024
Konuyla ilgili tüm soru veya önerileriniz için, bizimle temasa geçebilirsiniz: cember@cember-online.com


Cember Newsletter

Güncelleme ve bilgilendirmeleri düzenli olarak almak için, newsletterimize ücretsiz ve yükümlülüğü olmaksızın abone olabilirsiniz


        Kapat