«Sağlıklı, Mutlu ve Zinde Bir Hayat İçin
Haber Portalımızı Takip Edin...»

EN | DE

Vücudumuz Tuza Gerçekten İhtiyaç Duyar!

Vücudumuz hayatta kalmak ve düzgün çalışmak için tuza ihtiyaç duyar. Tüm sıcak kanlı canlılar yaşamak için tuz tüketmelidir. İnsan beyni ve omurgası beyin-omurilik sıvısı adı verilen bir tuz banyosunun içindedir. Bu tuzlu su sürekli olarak beyin ve omurilikte dolaşır. Hepimiz annemizin karnında dokuz ay boyunca tuzlu suyun (amniyotik sıvı) içinde yüzeriz. Gözyaşlarımız ve terimiz tuzludur. Kemiklerimizi sertleştiren kalsiyum değil, tuzdur. Vücudumuzdaki tuzun yaklaşık %27'si kemiklerimizde bulunur. Vücudumuz daha fazla tuza ihtiyaç duyduğunda onu kemiklerimizden ödünç almak kemiklerin daha ince, daha yumuşak ve daha kırılgan olmasına yol açar. Uzun zamandır bizlere tuzu azaltmamız söyleniyor. Ancak doğru türde tuzu yeterince tüketmezsek, faydadan çok zarar görebiliriz!

Pek çok kişinin günlük olarak tükettiği tuz sodyum klorürdür. Bu tuz rafinedir, işlenmiş gıdalara eklenir ve pek çok restoran masasında yer alır. Rafine terimi, doğal olarak oluşan gıda kompleksinin uzaklaştırılması anlamına gelir. Geriye yalnızca tat ve doku bakımından doğal tuza benzeyen toksik bir kimyasal kalır. Bu kimyasal sodyum haricinde başka bir mineral içermediği için tükettiğinizde vücudunuzda tuz dengesizliğine yol açar, bu nedenle sağlığınız için faydalı değildir. Magnezyum, potasyum, kalsiyum ve benzeri pek çok önemli mineral tuzu türü vardır ve bunların birbiriyle dengelenmesi gerekir.

David Brownstein'in "Salt: Your Way to Health" (Tuz: Sağlığa Giden Yol) isimli kitabına göre doğru türde tuz yüksek kan basıncı, böbreküstü bezi hastalıkları, baş ağrısı, bağışıklık sistemi sorunları, yorgunluk ve tiroit bozukluğuna iyi gelir. İşin sırrı, deniz tuzunda bulunan ama rafine tuzda bulunmayan minerallerde gizlidir. Vücudumuzdaki su ve tuz bileşimi, metabolizma, detoksifikasyon, hormonal ve sinirsel fonksiyon ve gıdaların taşınması için gereklidir. Doğru türde tuz bizim için faydalıdır ve vücudumuz da doğru şekilde çalışmak için ona ihtiyaç duyar!

Mutfağınızdaki rafine tuzu çöpe atın ve yerine doğal deniz tuzu kullanmaya başlayın. Bu kolay bir değişimdir, tadı rafine tuzla aynı veya daha iyidir ve yemeklerinize eklediğinizde sağlığınızda olağanüstü bir farklılık yaratabilir.

Metin: Cohen's Weight Loss Clinic / Ocak 2016Cember-Online, 20.07.2024
Konuyla ilgili tüm soru veya önerileriniz için, bizimle temasa geçebilirsiniz: cember@cember-online.com


Cember Newsletter

Güncelleme ve bilgilendirmeleri düzenli olarak almak için, newsletterimize ücretsiz ve yükümlülüğü olmaksızın abone olabilirsiniz


        Kapat