«Sağlıklı, Mutlu ve Zinde Bir Hayat İçin
Haber Portalımızı Takip Edin...»

EN | DE

Top Kabak Hiç Denediniz mi?

Top kabak, hazırlaması ve pişirmesi kolay olan, çok yönlü, zengin besin değerine sahip ve tüm ailenin seveceği bir gıdadır. Düzenli olarak top kabak yememek için hiçbir neden yok!

Top kabak, kenarları kıvrımlı, küçük ve sarı olan İspanyol enginarıyla karıştırılmamalıdır. Küçük bir bal kabağı ile sakız kabağının melezidir. Top kabak, kabak familyasına ait bir sebze olup genellikle yaz, yani sakız kabağı olarak kabul edilir. Ancak mevsimin ne kadar başında veya sonunda hasat edildiğine bağlı olarak kabuğu oldukça farklılık gösterdiğinden, bazıları kış, yani bal kabağı olduğuna inanırlar. Tamamen hamken koyu yeşil olan bu yuvarlak besin, tenis topundan biraz daha büyüktür ve Güney Afrika'da yaygın şekilde pişirilen bir sebzedir.

Top kabağı pişirmesi son derece kolaydır. Genellikle haşlanır ya da fırınlanır ve ardından ikiye bölünür. Daha sonra çekirdekleri kaşıkla oyularak çıkarılır. Lezzetini artırmak için içi başka sebzelerle, peynirle ya da tereyağıyla doldurulabilir. Top kabak alternatif olarak baharatlı kıyma ya da ton balığıyla da doldurularak fırında pişirilebilir. Olanaklar sınırsız!

Top kabak harika bir beta karoten, C vitamini, antioksidan ve demir kaynağıdır. Ayrıca diyet lifi, folat, potasyum ve niyasin de içerir. Mevsimin başında hasat edilmiş taze bir top kabak bulursanız çinko ve omega 3 yağları açısından zengin olan çekirdekleri de yenebilir.

Ne zaman toplandığına bağlı olarak serin ve karanlık bir ortamda 8 haftaya kadar saklanabilir. Nemli bir ortamda yaşamıyorsanız ya da kabak kesilmemişse buzdolabında saklanmasına gerek yoktur. Kesilmişse çekirdeklerini çıkarın, streç filmle sarın ve buzdolabında saklayın.

Top kabak bütün manavlarda bulunmaz. Ancak bulabilirseniz hızlı ve kolay hazırlanan, besleyici bir öğün ya da atıştırmalık olarak muhteşemdir.

Metin: Cohen's Weight Loss Clinic / Ocak 2016Cember-Online, 20.07.2024
Konuyla ilgili tüm soru veya önerileriniz için, bizimle temasa geçebilirsiniz: cember@cember-online.com


Cember Newsletter

Güncelleme ve bilgilendirmeleri düzenli olarak almak için, newsletterimize ücretsiz ve yükümlülüğü olmaksızın abone olabilirsiniz


        Kapat