«Sağlıklı, Mutlu ve Zinde Bir Hayat İçin
Haber Portalımızı Takip Edin...»

EN | DE

Salata Soslarına Hayır Deyin

İşte sağlıklı beslenme açısından, belki farkına bile varmadığınız bir tehlike: Mutfağınızda bir kase taze, organik yeşilliğin önünde duruyorsunuz... Üzerine biraz dilimlenmiş domates, biraz doğranmış salatalık koyuyorsunuz. Sonra da bu karışımı karnınızı şişiren, damarlarınızı tıkayan, ticari adı salata sosu olan bir karışıma boğuyorsunuz.

Kolay kolay kimsenin aklına gelmez ama; kalp açısından sağlıklı olan zeytinyağının küçücük bir miktarının arkasına saklanan şey, ucuz ve düşük kaliteli, yüksek sıcaklıkta işlenerek besin değeri kalmamış diğer yağlardır. Daha kötüsü, bu ısıtma işlemi tehlikeli bir trans yağa dönüşmeye neden olabilir ve bu durum etikette belirtilmez. “Doğal” bir salata sosu satın aldığımızı düşünebiliriz ama sorun şudur ki “doğal” kelimesinin belirli, kanuni bir tanımı yoktur ve herhangi bir şeyi tarif etmekte kullanılabilir. Ayrıca ticari soslarda koruyucular, dengeleyiciler, yapay çeşniler, yapay boyalar ve çoğunlukla fruktozlu mısır şurupları; kısacası hormonlarımıza ve sağlığımıza zarar verip metabolizmamızı yıkıma uğratacak her şey vardır!

Bunun çözümü basittir: Kendi salata sosunuzu yapmak. İnsanlar kendi salata soslarını yapmaktan kaçınırlar çünkü bunun fazla zaman aldığını ya da fazla lüks olduğunu düşünürler; oysa bu doğru değildir! İki dakikadan daha az zamanda leziz, taze bir salata sosu yapabilirsiniz!

Kremalı Salata Sosu:
Bir çay kaşığı mayonez, üç çay kaşığı elma sirkesi, yarım çay kaşığı hardal tozu, deniz tuzu ve karabiber. (Özellikle leziz bir ton balığı ya da ılık tavuk salatasıyla güzel olur.)

Temel Salata Sosu:
Bir birim sirkeye üç birim saf sızma zeytinyağı, tat vermek için deniz tuzu ve karabiber; balzamik sirke ve elma sirkesi kullanabilirsiniz.

Limonlu Salata Sosu:
Yarım limonun suyu, bol miktarda zeytinyağı, tat vermek için deniz tuzu ve karabiber. (Biraz limon kabuğu rendesiyle ferah, taze bir tadı olur.)

Frenk Soğanı Sosu:
Yarım limonun suyu, bol zeytinyağı, çeyrek çay kaşığı ince deniz tuzu, iki çay kaşığı su ve iki çay kaşığı kıyılmış taze Frenk soğanı harmanlanacak. (Leziz ve sağlıklıdır.)

Tatlı Acı Sos:
İki çay kaşığı su, üç çay kaşığı elma sirkesi, tat vermek için acı biber taneleri, bir miktar tatlandırıcı; bunları küçük bir kapta pişirin ve yaklaşık bir dakika kaynatın. (Tavuk ve deniz ürünlerinin üzerinde güzel olur.)

Kendi salata soslarınızı yaparak vücudunuzu mutlu ve sağlıklı tutun ve ne yediğinizi bilin!

Metin: Cohen's Weight Loss Clinic / Ocak 2016Cember-Online, 20.07.2024
Konuyla ilgili tüm soru veya önerileriniz için, bizimle temasa geçebilirsiniz: cember@cember-online.com


Cember Newsletter

Güncelleme ve bilgilendirmeleri düzenli olarak almak için, newsletterimize ücretsiz ve yükümlülüğü olmaksızın abone olabilirsiniz


        Kapat