«Sağlıklı, Mutlu ve Zinde Bir Hayat İçin
Haber Portalımızı Takip Edin...»

EN | DE

Krom ve Kan Şekeri Düzeyi

Krom, 1790’ların sonunda Fransa’da keşfedilmiş bir metal olduğu halde, temel bir eser element olarak tanınması 1960’ları bulmuştur. İnsan sağlığı için çok az miktarda krom gerektiği için, temel eser element olarak adlandırılır. Kromun, kan şekerinin normal düzeyde kalmasına yardımcı olabilme özelliği vardır. Kan şekeri düzensizlikleri, birçok rahatsız edici ve istenmeyen belirtilere neden olabilir, sağlıklı beslenmemizi engelleyecek şeker krizlerine yol açabilir. Kan şekeri düzeyi normal olduğunda, hem daha sağlıklı beslenebilir, hem de kendimizi çok iyi hissedebiliriz!

Kan şekeri düzeyini kontrol altında tutarak, metabolizmamızın insülini sağlıklı biçimde kullanmasını sağlarız. İnsülin, vücudunuzun şekeri, nişastayı ve diğer yiyecekleri günlük yaşam için gereken enerjiye dönüştürmekte kullandığı bir hormondur. Çok şekerli atıştırmalıklar yediğimizde, kan şekeri düzeyi belirgin şekilde yükselir, ardından, kan şekeri düzeyini yeniden normale düşürme işlevi gören insülin de artar. Böyle durumlarda insülin gereğinden fazla performans göstererek kan şekerini olması gereken düzeyin altına indirir. Düşük kan şekerinden yüksek kan şekerine, yeniden daha düşük kan şekerine şeklinde gelişen bu kısır döngü, oluşan düzensizliği telafi etmek için daha çok şekerli yiyecekler yeme isteği doğuran bir enerji çöküşüne neden olur. Bu döngü, ancak insülinin kan şekeri düzeyini normalleştirmesini sağlayarak kırılabilir.
 
Çeşitli çalışmalar, krom takviyesinin aşırı seviyelerdeki insülini kontrol altına alabildiğini ve insülin reseptörlerini daha duyarlı hale getirebildiğini göstermiştir. Krom, vücudumuzun insülin ve kan şekeri termostatını sıfırlamaya yardımcı olur. Bu denge sağlandığında, kan şekerindeki ani yükselişler ve düşüşler; bunun ardından oluşan tatlı krizleri artık görülmeyecektir.

2005 yılında, şeker krizine girmiş bir gruba sekiz hafta boyunca günlük krom takviyesi, diğer gruba da plasebo haplar verilen bir çalışma yapıldı. Çalışmanın sonunda, krom alan katılımcılar sık sık ortaya çıkan şeker krizlerinin neredeyse tamamen üstesinden gelmişler ve yedikleri günlük besin miktarları da düşmüştü. Bu, şeker krizlerini telafi etmek için, farklı yiyeceklerden daha fazla yemeye ihtiyaç duymadıkları anlamına geliyordu.

Düşük krom seviyeleri kan şekerinin yanı sıra trigliseritleri ve kolesterol seviyelerini de artırabilir; diyabet ve kalp hastalıkları riskini yükseltir. Krom içeren yiyecek kaynakları arasında yağsız etler, peynirler, karabiber ve kekik gibi bazı baharatlar, mantar ve kuşkonmaz vardır. Birçok multi-vitamin hapı krom içerdiği gibi, krom tek başına tablet veya kapsül şeklinde de piyasada bulunabilmektedir.

Metin: Cohen's Weight Loss Clinic / Ocak 2016Cember-Online, 20.07.2024
Konuyla ilgili tüm soru veya önerileriniz için, bizimle temasa geçebilirsiniz: cember@cember-online.com


Cember Newsletter

Güncelleme ve bilgilendirmeleri düzenli olarak almak için, newsletterimize ücretsiz ve yükümlülüğü olmaksızın abone olabilirsiniz


        Kapat