«Sağlıklı, Mutlu ve Zinde Bir Hayat İçin
Haber Portalımızı Takip Edin...»

EN | DE

Keten Tohumu Yağı

Keten tohumu yağı, keten bitkisinin kurutulmuş olgun tohumlarından elde edilen renksiz ya da sarımsı renkte bir yağdır. Keten tohumu yağı sağlık için gerekli olan omega–3 ve omega–6 yağ asitlerini, ayrıca, vücudun eikosapentaenoik aside (EPA) ve dokosaheksaenoik aside (DHA) dönüştürdüğü temel yağ asidi olan alfa-linolenik asiti (ALA) içerir.
Keten tohumu yağının faydaları:

  • Yağlı yiyeceklere ve tatlıya olan isteği azaltır
  • Sıvı tutulmasını azaltır
  • PMS (Adet Öncesi Sendromu) belirtilerini hafifletir
  • Eklem iltihaplarını azaltır
  • Kabızlığın önlenmesine yardımcı olabilir

Bazı araştırmacılar keten tohumu yağının, balık yağının faydalı etkilerine sahip olabileceğini düşünüyorlar. Çoğunlukla balık yağından elde edilen omega–3 yağ asitlerinin iltihabı azalttığı, kalp hastalığı ve arterit gibi bazı kronik hastalıkları önlemeye yardımcı olduğu gösterilmiştir. Keten yağında aynı etkilerin görüldüğüne dair çalışmalar henüz çok net değildir.  

Beslenmede, omega–3 ve omega–6 yağ asitlerinin dengeli bir şekilde alınması önemlidir. Bu temel yağların her ikisi de çoklu doymamış yağ asitleridir.

Keten tohumu yağı sıvı olarak ve yumuşak jel kapsül şeklinde mevcuttur. Eğer buzdolabına konmamışsa, keten tohumu yağı da herhangi bir yağ gibi küflenebilir. Keten tohumu yağı özel bir paketleme gerektirir; çünkü ısı, ışık ve oksijenle kolayca bozulabilir. En yüksek kalite keten tohumu yağı ürünleri, taze preslenmiş tohumlar kullanılarak yapılır, koyu renk kaplarda şişelenir ve ışık, aşırı sıcak ya da oksijen yokken düşük sıcaklıklarda işlenir.

Metin: Cohen's Weight Loss Clinic / Ocak 2016Cember-Online, 20.07.2024
Konuyla ilgili tüm soru veya önerileriniz için, bizimle temasa geçebilirsiniz: cember@cember-online.com


Cember Newsletter

Güncelleme ve bilgilendirmeleri düzenli olarak almak için, newsletterimize ücretsiz ve yükümlülüğü olmaksızın abone olabilirsiniz


        Kapat