«Sağlıklı, Mutlu ve Zinde Bir Hayat İçin
Haber Portalımızı Takip Edin...»

EN | DE

Karar Verin ve Odaklanın

  • Odaklanacağınız yararlı şeyler

Olumlu şeylere odaklanamadığınızda, bölündüğünüzde ve zihninizi olumsuz düşüncelerle doldurduğunuzda, mesela beslenme programınızdan saptığınız zamanları düşündüğünüzde, zihniniz kendini geriye çeker ve farkında olmadan pireyi deve yaparsınız. Üzerlerinde düşündüğünüz için, sorunlar zihninizde aslında olduklarından çok daha büyük gibi görünecektir.  Bununla birlikte, eğer üzerlerinde düşünürseniz, önünüzdeki fırsatlar da aynı etkiyi yapar. Üzerinde odaklandığınız şey, gerçekte ulaşacağınız (aslında bazı fırsatlar) şeydir. Düşündüğünüz şey zihninizde gittikçe daha da büyür; ve hakkında düşündüğünüz şey, olmasını istediğiniz şeydir. Yaşamınızda odaklanmanız ve düşüncelerinizi mümkün olduğunca doğru yerde ve olumlu, yararlı şeylere yöneltmeniz bu nedenle çok önemlidir. Eğer olumsuz ve ilgisiz şeylere odaklanırsanız, amacınıza ulaşamama ihtimaliniz oldukça yüksektir.      

  • Kendinize yararlı sorular sorun 

Karşılaştığınız her zorluktan sonra kendinize iki soru sormanızda fayda olabilir: “Yapığım şey doğru muydu?” ve “Bir dahaki sefere farklı olarak ne yapabilirim?” Hayatta kendinize sorduğunuz sorular bakış açınızı ve başarınızı büyük oranda belirleyecektir. Eğer “Bu durumla ilgili kötü olan nedir?” gibi olumsuz sorular sorarsanız, birçok mutsuzluk ve mağduriyet düşüncesi yaratırsınız. Öte yandan, eğer yararlı ve olumlu sorularla devam ederseniz, başarılı olma ve amacınıza ulaşma ihtimaliniz artacaktır.     

  • Sonuç getiren faaliyetlere odaklanın

Amaca ulaşmaktan çok gerilimi azaltan faaliyetlerde bulunan birçok kişi vardır. Rahat olmaktan ya da gerilimi azaltmaktan hoşlanabilirsiniz ama bir şeyi yapmak yerine sürüncemede bırakır ve şikayet ederseniz, sonuçta daha fazla gerilim yaratırsınız. Bu tavır ilk bakışta daha kolay görünebilir ama uzun vadede hayal kırıklığına uğrama ihtimaliniz yüksektir. Elbette rahatlamak önemlidir ama bunu sağlayacak en iyi ve en olumlu yöntemleri bulmak gerekir. Meditasyon yapabilir, güzel bir film izleyebilir ya da sadece dergi veya gazete okuyarak rahatlayabilirsiniz.     

  • Bir karar verin ve bir şeyler yapın 

Kararlılık harika bir özelliktir ve çoğunlukla herhangi bir karar verebilmek, hiç karar verememekten daha iyidir. Hiçbir şey yapmamak ve başkalarının sizin için bir şeyler yapacağını ummak çoğunlukla gereksiz bir bekleyişle sonuçlanır. Sadece karar verin ve ilk adımı atın. Eğer başarısız olursanız ya da yol boyunca birkaç kez tökezlerseniz muhtemelen kıyamet kopmayacaktır; kısa bir süre için kendinizi kötü hissedebilirsiniz ve bazı basit sorular sorarak bu tecrübeden önemli kazanımlar elde edebilirsiniz. Sonra öğrendiklerinizi temel alarak yeni bir karar verir, yeniden harekete geçebilirsiniz!

Metin: Cohen's Weight Loss Clinic / Ocak 2016Cember-Online, 20.07.2024
Konuyla ilgili tüm soru veya önerileriniz için, bizimle temasa geçebilirsiniz: cember@cember-online.com


Cember Newsletter

Güncelleme ve bilgilendirmeleri düzenli olarak almak için, newsletterimize ücretsiz ve yükümlülüğü olmaksızın abone olabilirsiniz


        Kapat