«Sağlıklı, Mutlu ve Zinde Bir Hayat İçin
Haber Portalımızı Takip Edin...»

EN | DE

“Hayır” Demeyi Öğrenin

Hayır, oldukça basit ama yeri geldiğinde çok güçlü olabilen bir kelime. Her zaman bunu söylemek kolay değildir. Yine de, “hayır” demeyi biraz daha kolaylaştıracak bazı yöntemler vardır. Böylece, zamanınızı gereksiz yere harcamaz, zamanınızı ve enerjinizi amaçlarınız için kullanabilirsiniz!

Nazikçe Sakinleştirin ve Ardından İhtiyacınızı Söyleyin
Eğer insanları önce nazikçe sakinleştirirseniz, hayır cevabınızı kabul etmeleri daha kolay hale gelir. Mesela, yaptıkları pastanın harika göründüğünü ya da gururunuzun okşandığını ve nazik tekliflerine müteşekkir olduğunuzu çok dürüst bir biçimde söyleyebilirsiniz. Ardından, öğünler arasında pasta yemediğinizi ya da istedikleri şeyi kabul edip yapmak için zamanınız olmadığını ekleyebilirsiniz.

Bu Konuda Ne Hissettiğinizi İfade Edin
Bazı ısrarcı kişiler itirazlarınızın üstesinden gelmek ve geçerli bir nedenle önce hayır deseniz bile sizi bir şey almaya ya da yapmaya ikna etmek isteyebilirler. O zaman şunu deneyin: Bir neden olarak hayır derken ne hissettiğinizi belirtin. Mesela, bu teklifin sizin açınızdan o anda uygun olmadığını ya da doktorunuzun şekeri kesmenizi istediğini ve bunun sağlığınız için çok önemli olduğunu veya çok meşgul olduğunuzu, bu yüzden istedikleri şeyi yapamayacağınızı söyleyin. Birisine nasıl hissettiğinizi söylemek, onların sadece meselenin sizin açınızdan nasıl olduğunu anlamalarını sağlamakla kalmaz, aynı zamanda nasıl hissettiğinizi tartışmak, nasıl düşündüğünüzü tartışmaktan çok daha zordur. Nasıl hissettiğiniz size ait bir şeydir ve hiç kimse buna karşıt görüşler ortaya koyamaz.

Öz Saygınızı Geliştirin
Eğer kendinize değer vermiyorsanız, o halde zamanınıza ya da sizin için çok önemli olan şeylere de değer veremezsiniz. Hayır demeyi kolaylaştırmanın en kolay yolu, kendinize olan öz saygınızı geliştirmektir. Daha iyi bir öz saygıyla, zamanınız ve enerjiniz size çok daha değerli gelecek ve bunu harcamak istemeyeceksiniz. Hayatta hakettiğiniz şeylere dair algınız da artacak ve diğer insanların suçluluk hissettirme, ısrarcı olma ya da sadece sizden faydalanmaya çalışma gibi olumsuz ikna yöntemlerine muhtemelen daha az boyun eğeceksiniz.

Neden Hayır Dediğinizi Hatırlayın
Hayır demek üzere olduğunuzda, bunu neden yaptığınızı hatırlayın. Beslenme programınıza sadık kalabildiğiniz için kilo verdiğinize, bir hobiye ya da sadece rahatlamak için bazı şeylere daha fazla zaman ayırmanın hayatınızdaki olumlu etkilerine odaklanın, böylece üzerinizdeki gerilim azalacaktır. Bu olumlu motivasyon, kararınızı uygulamanızda size yardımcı olacaktır.

Hayat Devam Edecek
Eğer hayır deme konusunda sıkıntınız varsa, unutmayın ki sizin bir şeye hayır demeniz, dünyanın duracağı anlamına gelmez. Kaşınızdakiler bunun üstesinden gelecek ve hepiniz için hayat devam edecektir.

Her Zaman Kutlayın ve Başarınızı Analiz Edin
Bu tavsiyeleri uyguladığınız halde, yine de hayır diyemediğiniz bazı şeyler olduysa, onlara çok fazla odaklanmayın. Bu sadece hayır deme alışkanlığınızı geliştirmek için gereken öz saygınızı ve motivasyonunuzu azaltacaktır. Bunun yerine, daha çok başarılarınıza odaklanın ve kendinizi iyi hissedin. Başarmış olduklarınız ve bireysel gelişiminiz için kendi sırtınızı sıvazlayın ve küçük bir kutlama yapın.

Metin: Cohen's Weight Loss Clinic / Ocak 2016Cember-Online, 20.07.2024
Konuyla ilgili tüm soru veya önerileriniz için, bizimle temasa geçebilirsiniz: cember@cember-online.com


Cember Newsletter

Güncelleme ve bilgilendirmeleri düzenli olarak almak için, newsletterimize ücretsiz ve yükümlülüğü olmaksızın abone olabilirsiniz


        Kapat