«Sağlıklı, Mutlu ve Zinde Bir Hayat İçin
Haber Portalımızı Takip Edin...»

EN | DE

Günde 8 Bardak Su, Yağı Nasıl Uzaklaştırır?

Su doğal olarak iştahı bastırır ve vücudun depolanmış yağı metabolize etmesini sağlar. Çalışmalar su alımındaki azalmanın yağ katmanlarında artışa neden olacağını, su alımındaki artışınsa gerçekten yağ katmanlarını azaltabileceğini göstermiştir. İşte bunun nedeni: Yeterli su olmadan böbrekler düzgün bir şekilde çalışamaz. Böbrekler tam kapasite çalışmazsa, bunların yükünün bir kısmı karaciğerin üzerine yığılır. Karaciğerin asıl işlevlerinden biri depolanmış yağı vücut için kullanılabilir enerjiye metabolize etmektir. Ama eğer karaciğer böbreğin işinin bir kısmını yapmak zorunda kalırsa, tam kapasiteyle çalışamaz. Sonuç olarak, daha az yağı metabolize eder, vücutta daha fazla yağ depolanır ve kilo verme durur.

Yeterince su içmek, vücutta sıvı tutulması için en iyi tedavidir. Vücut daha az su aldığında, bunu hayati bir tehdit olarak algılar ve her bir damlayı tutmaya başlar. Bu, şişen ayaklar, kollar ve eller olarak ortaya çıkar.

Su tutulması sorununun üstesinden gelmenin en iyi yolu vücuda ihtiyacı olan şeyi vermektir: bol bol su. Ancak o zaman depolanan su serbest bırakılır. 

Fazla kilolu kişinin zayıf olandan daha fazla suya ihtiyacı vardır. Daha kilolu insanların daha büyük metabolik yükleri olur. Suyun yağ metabolizmasının anahtarı olduğunu bildiğimizden, fazla kilolu kişinin daha fazla suya ihtiyacı olduğu ortaya çıkar.

Su, kaslara doğal kasılma yeteneklerini vererek ve su kaybını önleyerek, kas elastikiyetinin sağlanmasına yardım eder. Ayrıca çoğunlukla kilo vermeyi izleyen cilt sarkmasının önlenmesine de yardımcı olur. Büzülen hücreler suyla genişler, cildi dolgunlaştırır ve temiz, sağlıklı ve elastik bir hale getirir. 

Su vücudun atıklardan kurtulmasına yardım eder. Kilo verme süresince vücudun kurtulması gereken çok miktarda atık olur. Bütün o metabolize edilmiş yağ atılmalıdır. Yine yeterli su atığın çıkarılmasına yardımcı olur.

Su kabızlığı rahatlatır. Vücut çok az su aldığı zaman, ihtiyacı olan şeyi iç organlardan, özellikle de kalın bağırsaktan çeker. Sonuç mu? Kabızlık. Ama bir kişi yeterli su içtiği zaman, normal bağırsak işlevi geri gelir.

Peki, ne kadar su yeterlidir? Ortalama olarak bir kişi her gün sekiz bardak su içmelidir. Bu yaklaşık olarak iki litredir. Bununla birlikte, fazla kilolu insanların her on bir kilogram fazla ağırlık için ilave bir bardak suya ihtiyacı vardır. Eğer egzersiz yapıyorsanız ya da hava sıcak ve kuruysa içtiğiniz su miktarı da artırılmalıdır.

Su tercihen soğuk olmalıdır. Soğuk su sistemde sıcak sudan daha çabuk emilir. Bazı kanıtlar da soğuk su içmenin aslında kalori yakmaya yardımcı olduğunu düşündürmektedir. 

Vücut ihtiyacı olan suyu aldığı zaman, en uygun biçimde işlevini görür, sıvı seviyeleri dengeye kavuşur. Bu, iç salgı bezi işlevinin de düzeldiğini gösterir:

  • Depolanan su kayboldukça sıvı tutulması azalır
  • Daha fazla yağ yakıt olarak kullanılır çünkü karaciğer depolanmış yağı metabolize etmek üzere serbest kalır
  • Doğal susuzluk geri döner
  • Neredeyse gece boyu süren açlıkta azalma olur Eğer yeterli su içmeyi keserseniz, vücut sıvılarınızın dengesi yeniden bozulur ve sıvı tutulması ve açıklanamayan kilo alımı yaşarsınız. 

(Dr. Donald S. Robertson)

Metin: Cohen's Weight Loss Clinic / Ocak 2016Cember-Online, 20.07.2024
Konuyla ilgili tüm soru veya önerileriniz için, bizimle temasa geçebilirsiniz: cember@cember-online.com


Cember Newsletter

Güncelleme ve bilgilendirmeleri düzenli olarak almak için, newsletterimize ücretsiz ve yükümlülüğü olmaksızın abone olabilirsiniz


        Kapat