«Sağlıklı, Mutlu ve Zinde Bir Hayat İçin
Haber Portalımızı Takip Edin...»

EN | DE

Dondurmak ya da Dondurmamak

Avustralyalılar için hazırlanan beslenme kılavuzları, sağlıklı kalmak için bol miktarda sebze ve meyve tüketilmesini tavsiye etmektedir. Ancak kimi zaman günümüzün yoğun yaşam koşulları içerisinde böyle bir tavsiyede bulunmak kolay olurken yerine getirmek çok daha zor olabiliyor! Sağlığına dikkat eden tüketiciler için iyi haberse, dondurulmuş sebzelerin yoğun yaşam temposuna sahip aşçılar için besleyici bir seçenek olduğu. Dondurulmuş sebzeler önceden yıkanmış, soyulmuş, dilimlenmiş ya da ufak parçalar halinde doğranmış oluyor, bu nedenle çok az hazırlık gerektirerek kolaylıkla pişiyor.

Birçok sebzenin besleyici içeriğini, lezzetini ve dokusunu korumak için dondurmak oldukça etkili bir yöntem. Haşlanan ya da marketlerde satılmak üzere dondurulan sebzeler bazı vitaminlerini kaybetseler de benzer durum pişirilen taze sebzelerde de görülebiliyor. Vücutta A vitamine dönüştürülen bir bileşen olan karoten gibi bazı vitaminler, dondurma işlemi sayesinde daha iyi korunabiliyor. Bazı araştırmalar, dondurulmuş sebzelerin özellikle uzak mesafelere nakledilen turfanda taze sebzelere göre daha besleyici olabileceğini bile gösteriyor. Avusturya’da gerçekleştirilen bir araştırma ithal edilen sebzelerin nakliye sürecinde önemli vitamin ve mineralleri kaybedebileceklerini ortaya koyarken, dondurulmuş sebzelerin büyük ihtimalle hasat edildikten hemen sonra dondurulduklarına dikkat çekmektedir.

Aynı araştırma, dondurulmuş karnıbahardaki vitamin içeriğinin yaş ithal sebzelere göre çok daha yüksek olduğunu ortaya koymaktadır. Söz konusu araştırma, yerli sebze ve meyvelerin mevsiminde satın alınmasının ya da dondurulmuş sebze gibi alternatiflere yönelmenin önemini vurgulamaktadır. Araştırma bulguları dondurulmuş sebzelerin doğru şekilde saklanıp pişirildikleri sürece yaş sebzelere uygun birer alternatif olabileceğini göstermektedir. Yemek Programınız kapsamında tüketeceğiniz dondurulmuş sebzeleri tartmadan önce buzlarını mutlaka çözün. Eğer sebzelerinizi kendiniz donduracaksanız onları bu işlemden önce tartmayı unutmayın.

Metin: Cohen's Weight Loss Clinic / Haziran 2016Cember-Online, 13.06.2024
Konuyla ilgili tüm soru veya önerileriniz için, bizimle temasa geçebilirsiniz: cember@cember-online.com


Cember Newsletter

Güncelleme ve bilgilendirmeleri düzenli olarak almak için, newsletterimize ücretsiz ve yükümlülüğü olmaksızın abone olabilirsiniz


        Kapat