«Sağlıklı, Mutlu ve Zinde Bir Hayat İçin
Haber Portalımızı Takip Edin...»

EN | DE

Çay Vakti

Farklı çay çeşitlerinin, cilt korunmasından mideyi rahatlatmaya, kanserle mücadeleye kadar birçok faydası vardır:

Papatya Çayı –
Yatıştırıcı özelliğiyle tanınan papatya kafeinsizdir ve sinir sistemi üzerindeki rahatlatıcı etkisiyle uykusuzluğa karşı harika bir iksirdir. Aynı zamanda güçlü iltihap önleyici özelliği sayesinde reflü, ishal, adet sancısı ve mide bulantısı dahil olmak üzere birçok sağlık sorunu açısından faydalıdır.

Oolong Çayı – Birçok farklı çeşidi olan bu geleneksel Çin çayı, siyah ve yeşil çay arasında kalan aromasıyla yarı mayalı bir çaydır. Oolong belki de uzun siyah kıvırcık yaprakları nedeniyle “siyah ejder” olarak dilimize çevrilebilir. Sindirime yardımcıdır ve kilo kaybı açısından faydalıdır. Kafeinle, antioksidan yapıda olan kateşinin bileşimi, yağ yıkımına yardımcı olur ve yemekten alınan yağ miktarını azaltabilir. Oolong üzerinde yapılan diğer çalışmalar, diş çürümesini ve ciltte bozulmayı önleme, kolesterolü düşürme ve yaşlanma sürecini yavaşlatma gibi konularda faydalı olduğunu göstermiştir.
 
Nane Çayı – Bu canlandıran ve enerji veren içecek, çay bitkisinin yaprakları dışındaki herhangi bir maddeden yapılan, demlenmiş kafeinsiz bir çaydır. Bitki çayı olarak da bilinen bu çay, tohumlardan, taze ya da kurutulmuş çiçeklerden, meyvelerden, yapraklardan ve köklerden yapılabilir. Nane çayı sindirimi rahatlatır, yemeklerle birlikte alındığında mide gazını, şişkinliği ve hazımsızlığı azaltır Kolay ve maliyetsiz olsun isterseniz, bir avuç taze nane yaprağını kaynamış suda demleyebilirsiniz.

Siyah Çay – Bu çay en yüksek kafein içeriğine sahiptir. Siyah çay, oolong, yeşil ve beyaz çayla aynı bitkiden gelir. Bununla birlikte, daha uzun mayalanma işlemi nedeniyle, daha uzun bir süre dağılmayan, daha güçlü bir aroması vardır. Yüksek amino asit L-theanine içeriği nedeniyle, siyah çayın endişeyi ve gerginliği azaltmanın yanı sıra zihinsel uyanıklığı artırma etkisi de vardır. Çayınıza süt ve şeker koymamanız önemlidir. Yoksa yağ ve sodyum alımınızı sınırlarsınız.

Beyaz Çay – Çay bitkisi gümüşümsü beyaz kürkle kaplıdır ve beyaz çay, çay bitkisinin en genç yapraklarından elde edilir. Bu çay çeşidinde en yüksek miktarda antioksidan ve en düşük miktarda kafein vardır. Beyaz çayın nadir bulunduğu düşünülür ve bu yüzden biraz daha pahalıdır. Buna rağmen tatlılığı ve kolay içimli aromasıyla birçoklarınca en sağlıklı çay olarak kabul edilir. Antioksidanlar bütün çay çeşitlerinde bulunur ancak en fazla beyaz çaydadırlar. Bu koruyucu gıdaların kolesterolü düşürdükleri, kanser riskini azalttıkları ve kalp ve damar sağlığı açısından faydalı oldukları gösterilmiştir.

Yeşil Çay – Eğer gençlik iksiri diye bir şey varsa, yeşil çay buna oldukça yakındır. Beyaz çay gibi benzer bir saf işlemeyle, antioksidanlarla doludur. Yeşil çayda, herhangi bir evrede kanserle mücadelede yardımcı olduğu bulunmuş olan yüksek seviyelerde flavonoidler ve çeşitli antioksidanlar belirgin şekilde bulunur. Son araştırmalar çaydaki kateşinin, tümörlerin sayısını ve büyüklüğünü mümkün olduğunca azaltarak, kanser hücrelerinin büyümesini durdurarak, hücre hasarı oluşmadan önce oksidanları etkisiz hale getirdiğini gösteriyor. Yeşil çayın sağlık özellikleri üstüne yapılan diğer çalışmalarda, karaciğeri temizleme, kan basıncını düşürme, sindirime yardımcı olma, bağışıklığı artırma ve metabolizmayı hızlandırma özelliklerinin olduğu bulunmuştur.

Sağlığa olan bütün bu faydaları nedeniyle, bu çaylardan her gün bir fincan içmeye değer!

Metin: Cohen's Weight Loss Clinic / Ocak 2016Cember-Online, 20.07.2024
Konuyla ilgili tüm soru veya önerileriniz için, bizimle temasa geçebilirsiniz: cember@cember-online.com


Cember Newsletter

Güncelleme ve bilgilendirmeleri düzenli olarak almak için, newsletterimize ücretsiz ve yükümlülüğü olmaksızın abone olabilirsiniz


        Kapat