«Sağlıklı, Mutlu ve Zinde Bir Hayat İçin
Haber Portalımızı Takip Edin...»

EN | DE

Bedeni İçeriden Koruma

Çoğumuz dışarı çıkarken cildimizi güneşten korumak için çinko sürmeyi asla unutmayız. Ama unutmamamız gereken bir şey daha var: Vücudumuzun içindeki çinko seviyesi de bizi korumak için önemlidir. Çinko vücuttaki yüzden fazla enzimin faaliyetini uyaran temel bir mineraldir. Ayrıca bağışıklık sistemimize de katkıda bulunur. DNA sentezi için gereklidir, yaraların iyileşmesi için önemlidir ve genç yaşlarda vücudun sağlıklı büyümesine ve gelişmesine destek olur.

Çinko gibi mineraller doğal inorganik elementlerdir. Beslenmemizde çinkoyu, toprak ve sudan çinkoyu emdikleri için, bitkisel besinleri tüketerek alabiliriz; ve hayvanlar da bitki tükettikleri zaman vücutlarına çinko alırlar, böylece bazı hayvansal yiyecekleri tüketerek de dolaylı olarak çinko alabiliriz. Bununla birlikte, toprağımızdaki çinko seviyesi maalesef yavaş yavaş azalıyor. Az miktarda çinko, günlük vitamin ve mineral takviyelerinin yanı sıra reçetesiz satılan çoğu tablette bulunur. Bazı durumlarda tek başına bir çinko takviyesi almak da iyi bir fikir olabilir.

Çinko vücudun bağışıklık sistemine faydalıdır. Vücutlarımız, kan dolaşımımızdaki yabancı istilacılarla mücadele eden ve bir tür beyaz kan hücresi olan T-lenfositleri ya da T-hücreleri üretmek için çinkoya ihtiyaç duyar. Düşük çinko seviyesine sahip olmak bizi zatürree ya da diğer enfeksiyonlara daha duyarlı kılabilir. Çinko yaygın soğuk algınlığı için popüler bir tedavidir. Çoğunlukla soğuk algınlığını tedavi etmez ama burun boşluğundaki iltihabı azaltarak belirtilerin azalmasına yardımcı olabilir. Ayrıca çinko, bir yaralanmadan sonra deri ve mukoza zarlarının yapımını arttırarak iyileşme sürecinin hızlanmasına yardımcı olur. Ayrıca, cildin ve vücut kaslarının hızlı yaşlanmasına karşı koruyucu olan antioksidan özellikler taşıdığı sanılmaktadır. Çinko eksikliğinin aslında insan bağışıklık sistemi üzerine çok fazla etkisi olabilir, bu yüzden yeterli miktarda çinko aldığımızdan emin olmamız çok önemlidir.

Metin: Cohen's Weight Loss Clinic / Ocak 2016Cember-Online, 20.07.2024
Konuyla ilgili tüm soru veya önerileriniz için, bizimle temasa geçebilirsiniz: cember@cember-online.com


Cember Newsletter

Güncelleme ve bilgilendirmeleri düzenli olarak almak için, newsletterimize ücretsiz ve yükümlülüğü olmaksızın abone olabilirsiniz


        Kapat