«Sağlıklı, Mutlu ve Zinde Bir Hayat İçin
Haber Portalımızı Takip Edin...»

EN | DE

Başarmak İstiyorsanız Başarırsınız

Pablo Picasso ünlü bir İspanyol ressamdır ve hayata dair söylediği bazı sözlerle, kilo verme yolculuğumuz arasında çok rahat bağlantı kurabiliriz:

İnanmak - “Yapabileceğini düşünen yapar, yapamayacağını düşünen yapamaz. Acımasız, inkar edilemez bir kanundur bu. “

Bu vecize sadece kendinize inanmanızı söylemez, aynı zamanda kendinize ve amacınıza ulaşmak için yeteneğinize neden inanmanız gerektiğini de açıklar. İnançlarınız ne başaracağınızı ve dünyanızı nasıl gördüğünüzü belirler. Amacınıza ulaşabileceğinizi düşündüğünüz zaman, sadece kendinize değil, hedeflediğiniz o işe dair algınız da değişir. Bu değişen bakış açıları olmaksızın, cesareti, motivasyonu ve coşkuyu bulmak zordur. Eğer başarısız olacağınızı düşünürseniz, kendinize engel olabilir ya da bazen bilinçsiz olarak hata yapmanıza bile neden olabilirsiniz. Bununla birlikte, eğer bir şeyi yapabileceğinizi düşünüyorsanız, zihniniz sızlanmak yerine çözümler bulmaya başlayacak ve hedefinizin gerçekleşmesini sağlamaya odaklanacaktır. Doğru şeylere, yeteneğinize, zihninize odaklanmalısınız, yoksa zihniniz amacınıza ulaşmak için gereken kaynakları ve çözümleri bulamayabilir.

Kendinizi Zorlayın - “Her zaman yapamayacağım şeyi yaparım, böylece bunu nasıl yapacağımı öğrenebilirim.”

Kendinizi zorlamak ve esnetmek gelişme için gereklidir. Kendinizi ne kadar çok zorlarsanız, o kadar çabuk gelişirsiniz. Korkutucu olabilir bu, o yüzden derin derin nefes alın ve mümkün olduğunca yoğunlaşın. Bu, kendinizi engellemenize neden olan muhtemel olumsuz duyguları büyük ölçüde azaltır. Zihninizden ve bedeninizden kaynaklanan bu hislerle, odaklanmak, pozitif düşünmek, zor durumların gerçekten üstesinden gelmek ve amacınıza ulaşmak için ihtiyacınız olan becerileri öğrenmeniz daha da kolaylaşacaktır.

Doğru Zamanı Beklemeyin - “İlham vardır ama bizi çalışırken bulması gerekir.”

İlham kendi kendine gelebilir ama bu her zaman mümkün değildir ve bekleyerek çok zaman harcayabilirsiniz. Picasso’nun önerisine uymak ve çalışmaya başlamak daha iyidir. İlk birkaç gün için bu zor olabilir ama ilham sizi yakalar gibi olduktan bir süre sonra, siz farkına bile varmadan, kilo verirken yeni alışkanlıklar edinir ve heyecan verici değişimler olduğunu ayırdedersiniz. Zaman geçtikçe, siz yolunuzda ilerlerken, işlerin daha da kolaylaşmaya başladığını fark edersiniz.

Eğer bir gün ilham geldiğini hissediyorsanız, bu harikadır, ilhamınızı kullanın. Bir şeye başlamak için doğru zamanı bulmaya çalışarak kendinizi sınırlandırmayın. Bunun yerine eyleme geçin. Çoğu zaman ilhamı yoldayken yakalayabilirsiniz.

“Eylem bütün başarıların temel anahtarıdır.”

Eylem temeldir. Herhangi bir bilgi, ne kadar değerli olursa olsun, eyleme geçmediğiniz sürece kullanışlı değilidir. Kişisel gelişimin genellikle unutulan ya da göz ardı edilen yönüdür bu. Korkutucudur ve gerçekleştirmek zor olabilir ya da bu anın doğru zaman olduğunu hissetmeyebilirsiniz ama eyleme geçme alışkanlığı geliştirmek büyük bir fark yaratacaktır.

Asla Çok Geç Değildir - “Gençliğin yaşı yoktur.”

Sosyal koşullandırmanın size yaşınızdan dolayı ne yapıp ne yapamayacağınızı söylemesine izin vermeyin. Yaş sadece geçen zamanı değil, önünüzdeki zamanın çoğunu gösterir. Kendiniz için başarabileceğiniz şeyleri seçin ve kendinize sizi sınırlayacak sorular yerine doğru soruları sorun. Geçmişe çok fazla takılıp kalmayın, gerçekten de, daha önce başardıklarınızla kendinizi sınırlamak zorunda değilsiniz. Eğer böyle yaparsanız, o zaman bu sizin seçiminiz olur ve hemen değişik bir şeyler yapmaya karar verebilirsiniz. Eğer yaşamınıza bir zaman çizelgesi olarak bakarsanız değişmek için çok geçtir! Eğer şimdide yaşamayı öğrenirseniz, bu düşünce şeklinin çoğu kaybolacaktır. Şimdiki anda, her ne isterseniz bilinçli olarak seçebileceğinizi ve başarabileceğinizi anlar ve yeni ihtimallerle bir gelecek kurabilirsiniz.

Metin: Cohen's Weight Loss Clinic / Ocak 2016Cember-Online, 20.07.2024
Konuyla ilgili tüm soru veya önerileriniz için, bizimle temasa geçebilirsiniz: cember@cember-online.com


Cember Newsletter

Güncelleme ve bilgilendirmeleri düzenli olarak almak için, newsletterimize ücretsiz ve yükümlülüğü olmaksızın abone olabilirsiniz


        Kapat