«Sağlıklı, Mutlu ve Zinde Bir Hayat İçin
Haber Portalımızı Takip Edin...»

EN | DE

Amino Asitler

Amino asitler tam olarak nedir? Amino asitler, proteinleri oluşturan kimyasal birimler ya da 'yapı taşlarıdır'. Amino asitlerin uygun kombinasyonu olmadan proteinler de var olamazdı. Amino asitlerin önemini kavrayabilmemiz için öncelikle proteinlerin hayat için ne kadar gerekli olduğunu anlamanız gerekir. Tüm canlılara yapısını veren proteindir. En büyük hayvandan, en minik mikroba kadar her organizma proteinden oluşur. Dahası, yaşamımızı sürdürebilmemizi sağlayan kimyasal süreçlere değişik şekillerde katılan yine proteinin kendisidir.

Protein insan vücudundaki kasları, bağ dokuları, tendonları, organları, bezleri, tırnakları, saçları ve bazı vücut sıvılarını oluşturur. Kemiklerin gelişimi için protein şarttır. Enzimler, hormonlar ve genler de çeşitli proteinlerden oluşmaktadır. Sudan sonra, vücut ağırlığımızın en büyük kısmını protein oluşturur. Sonuç olarak, protein ihtiyacımızı karşılamanın sağlığımız için neden bu kadar önemli olduğunu kolaylıkla anlayabiliriz.

Protein eksikliği, çok sayıda rahatsızlığa yol açabilir. Dengesiz beslenme, yani yetersiz esansiyel amino asit oranı, fiziksel rahatsızlıklara yol açar. Diğer hayati işlevlerine ek olarak amino asitler, vitamin ve minerallerin görevlerini doğru yapabilmelerini sağlar. Vitamin ve mineraller emilip hızla özümlense de amino asitler olmadan etkili olamazlar.

Dolayısıyla, Yemek Programınıza uyduğunuzda her öğün dengeli beslenerek ve tam da vücudunuzun ihtiyacı olan protein miktarını tüketerek canlılığı ve sağlığı deneyimlersiniz.

Metin: Cohen's Weight Loss Clinic / Temmuz 2016Cember-Online, 13.06.2024
Konuyla ilgili tüm soru veya önerileriniz için, bizimle temasa geçebilirsiniz: cember@cember-online.com


Cember Newsletter

Güncelleme ve bilgilendirmeleri düzenli olarak almak için, newsletterimize ücretsiz ve yükümlülüğü olmaksızın abone olabilirsiniz


        Kapat