«Sağlıklı, Mutlu ve Zinde Bir Hayat İçin
Haber Portalımızı Takip Edin...»

EN | DE

Alüminyum Gıda Alerjisine Yol Açıyor mu?

Bir hafif metal olan alüminyum çağında yaşıyoruz. Alüminyum, yapı malzemelerine, gıda ambalajlarına, kozmetik ürünlere, dahası suyumuza bile girmiş olan bir madde. Son dönemlerde yapılan araştırmalar, alüminyumun sinirler üzerinde zehir etkisi yarattığını ve büyük olasılıkla birçok hastalığa zemin hazırladığını ortaya çıkarmıştır.

Alüminyum bu bağlamda meme kanseri vakalarının artışı ve alzheimer hastalığıyla ilişkilendirilmektedir. Alüminyumun gıda alerjileriyle ilişkisi olabileceği görüşü, bugüne kadar fazla ilgi görmemişti.
Hayvanlar üzerinde yapılan deneylerde, belirli bir gıda maddesi kobaylara alüminyum hidroksitle birlikte verildiğinde, hayvanların kısa bir süre bu gıda maddesine karşı alerjik reaksiyon gösterdikleri saptandı. Bu metotla, bir gıda maddesine karşı yapay yolla alerji etkisi yaratılabilmektedir. Güncel çalışmalar, bu riskin sadece hayvanlarla sınırlı olmadığını kanıtlamıştır. Söz konusu riskin, toplumlarda alerjilerin hızla artış göstermelerinin nedenlerinden biri olduğu düşünülmektedir.

Bir aşının etki gücünü artırmak için içine alüminyum eklenir. Günümüzde, alerjilerin ve muhtemelen aşı reaksiyonlarının nedenlerinin vücuda yapılan bu alüminyum yüklemesi olabileceği üzerinde durulmaktadır.

Hamilelikte diyaframın yukarıya doğru itilmesine bağlı olarak, anne adaylarının yarısı mide yanmasından yakınır. Bu sıkıntıyı hafifletmek amacıyla kadınlara alüminyum içeren ilaçlar verilir. İstatistikler göstermektedir ki, bu annelerin çocukları diğer çocuklardan çok daha sık gıda alerjisi sorunuyla karşı karşıya kalırlar.

Alüminyum Organizmaya Nasıl Ulaşıyor?

Alüminyum; sitrik asit, laktik asit ve glütamin asidiyle birlikte alındığında vücut tarafından çok kolay emilir. Buna göre, domates sosları, hazır çorbalar, bira, limonata vs. alüminyumun vücuda girişini kolaylaştıran başlıca gıdalardır. Genelde bu gıdaların ambalajları, söz konusu tehlikeli hafif metali ihtiva ederler.

Alüminyum sıklıkla, paketlenmiş hamur işlerinde, şekerlemelerde, bebek maması ve peynirde bulunmaktadır. Alüminyum içeren E kodlu katkı maddeleri; renklendiriciler (E173), stablizatör (E520 ve 521) ve incelticiler (E554, E555, E556 ve E598) olarak kullanılırlar. Bir sonraki alışverişinizde, bu uyarılara dikkat etmenizi, alüminyum katkısı bulunmayan gıda maddelerini tercih etmenizi öneririz.

Evlerimizde çoğunlukla gizli alüminyum tuzakları vardır. Bunların başında alüminyum folyo ve tek seferlik alüminyum kaplar gelir. Alüminyum teflon tava ya da alüminyum tencerenin yerini alüminyum içermeyen malzemelerden yapılmış mutfak araç gereçleri almalıdır.

Birçok kozmetik malzemesinde de alüminyum bulunur. Deodorantların üçte ikisi alüminyum bileşimleri içerirler. Son zamanlarda onkologların büyük bir kısmı, kanser hastalarına alüminyum içerikli deodorantları kullanmamalarını önermektedirler.

Alüminyumdan Uzak Durulmalı

Temiz alüminyum diye bir şey söz konusu olmadığı için, bu maddeden kesinlikle uzak durulmalı. Tek kullanımlık kahveler, konserveler ve tüp içindeki gıdalar tüketilmemeli. Bunların yerine cam kavanozlardaki gıdalar, daha da iyisi, taze gıdalar tercih edilmeli. Piyasada, bu tehlikeli metali içermeyen deodorantlar, diş macunları ve güneş koruyucular da bulunmaktadır. Kullanılan ilaçların kutusundan çıkan prospektüsler de dikkatle okunmalı, alüminyum içerip içermediklerine bakılmalıdır.

Metin: Gesund & Active / Ocak 2016Cember-Online, 20.07.2024
Konuyla ilgili tüm soru veya önerileriniz için, bizimle temasa geçebilirsiniz: cember@cember-online.com


Cember Newsletter

Güncelleme ve bilgilendirmeleri düzenli olarak almak için, newsletterimize ücretsiz ve yükümlülüğü olmaksızın abone olabilirsiniz


        Kapat